Stuhi dimërore në SHBA, 250 mijë familje pa energji elektrike

Një stuhi dimërore ka goditur Midwest të SHBA-së, duke lënë më shumë se 250,000 klientë pa energji elektrike në Michigan dhe Wisconsin të premten, Ndërsa një i ftohtë i ashpër dhe stuhi dëbore pritet të mbulojë rajonin këtë fundjavë.

Rreth 151,203 shtëpi dhe biznese janë pa energji në Michigan, sipas të dhënave që PowerOutage.US.

Në Wisconsin, 102,692 klientë ishin pa energji elektrike.

Erërat e forta dhe reshjet e borës bënë që linjat ajrore të vonojnë më shumë se 7600 fluturime në SHBA dje, ndërsa avionët u ndaluan në Aeroportin Ndërkombëtar O’Hare të Çikagos.

Ndërsa në Iowa, kandidatët për nominimin presidencial republikan kanë anuluar tubimet tre ditë përpara zgjedhjeve paraprake të shtetit, të parat që do të mbahen në një shtet të SHBA për zgjedhjet e nëntorit.