Si vdiq Princesha Diana?

Një ndjekje nga paparacët e një prej figurave më të famshme dhe më të dashura të planetit rezultoi vdekjeprurëse dhe shumë pyetje dhe teori konspirative mbeten në lidhje me vdekjen e saj tragjike, megjithëse asnjëra nuk ka ndonjë bazë në fakt, sipas ekspertëve dhe hetuesve.

Princesha Diana vdiq nga plagët e marra në një aksident automobilistik që ndodhi afër mesnatës së 31 gushtit 1997.

Në një përpjekje për t’iu shmangur fotografëve që ndoqën çdo lëvizje të saj, shoferi i Dianës, Henri Paul, ishte nën ndikimin dhe shpejtësia me gati dyfishin e kufirit të postuar në tunelin Pont de l’Alma në Paris. Ai humbi kontrollin e automjetit që mbante Princeshën e Popullit, të dashurin e saj Dodi Fayed dhe truprojën e tyre Trevor Rees-Jones dhe u përplas me një mur të tunelit, më pas në një shtyllë që mbështet strukturën. Fayed dhe Paul u vranë menjëherë. Diana ishte ende gjallë dhe shërbimet e urgjencës mbërritën në vendngjarje brenda pesë minutash dhe e transportuan në spital, por ajo nuk mundi të mbijetonte. Ajo përfundimisht iu nënshtrua plagëve të saj në orën 4:53 të mëngjesit më 31 gusht 1997.

Diana vuajti nga një tronditje, krahu i thyer dhe një prerje në kofshë në aksident, por ajo që i mori jetën në fund ishin plagët e saj të rënda në gjoks. Zemra e saj u zhvendos në gjoks dhe ajo pësoi një çarje në venën e saj pulmonare që rzultoi vdekjeprurëse dhe shkaktoi gjakderdhje të brendshme. Pas disa orësh në sallën e operacionit, kirurgët nuk ishin në gjendje ta bënin zemrën e saj të rrihte siç duhet. Është spekuluar se nëse Diana kishte vendosur rripin e sigurimit në momentin e përplasjes, ajo mund të kishte mbijetuar vetëm me lëndime relativisht të lehta.

Princesha Diana dhe i dashuri i saj, producenti i filmit Dodi Fayed, ishin në sediljet e pasme të pasagjerëve të Mercedes-Benz W140 S-Class të vitit 1996, ku kaluan momentet e fundit të zgjimit. Trevor Rees-Jones, një detaj sigurie për familjen Fayed, ishte në sediljen e pasagjerit. Henri Paul, zëvendës shefi i sigurisë në Hôtel Ritz Paris (një pronë në pronësi të babait të Fayed, Mohamed Al-Fayed), ishte në timon. Rees-Jones ishte i vetmi i mbijetuar nga përplasja.

Paul ishte në timon gjatë aksidentit. Raportohet se niveli i tij i alkoolit në gjak ishte tre herë mbi kufirin ligjor francez në kohën e aksidentit fatal.

Princesha Diana ishte 36 vjeç në kohën e vdekjes së saj.

Sipas një zjarrfikësi që iu përgjigj vendit të përplasjes, fjalët e fundit të Dianës ishin: “Zoti im, çfarë ka ndodhur?”

Sipas raportimeve, Diana dhe Fayed ishin bashkë vetëm për rreth një muaj kur u vranë në aksidentin tragjik. Ka spekulime se kjo ishte thjesht një goditje për të dy, pasi Fayed ishte fejuar me modelen Kelly Fisher në korrik 1997, një muaj para aksidentit.

Sipas biografisë së Andrew Morton-it, Diana: Her True Story In Her Own Words, ajo u varros me një fustan koktej leshi me mëngë të gjata Catherine Walker, pantyhose të zeza dhe taka të zeza. Ajo u varros me disa fotografi të Princit William dhe Princit Harry, si dhe rruaza me rruzare që mori nga Nënë Tereza.

Princesha Diana është varrosur në tokën Spencer Estate në Althorp Park. Varri i saj është në një ishull në një liqen dekorativ, të krijuar nga njeriu për të siguruar që familja dhe miqtë e saj të ngushtë mund ta vajtojnë atë në mënyrë paqësore dhe private.

Princesha Diana u varros në një arkivol plumbi si një çështje e traditës mbretërore britanike, por edhe për një arsye disi praktike: arkivolët e veshur me plumb thuhet se ruajnë trupat më të gjatë se ato tradicionale prej druri, sepse janë të ajrosur.

Mbretëresha Elizabeth II thuhet se uli kokën në funeralin e Dianës, por nuk derdhi lot publikisht.

 

*TiboNews