Si të përmirësoni shëndetin e veshkave pas moshës 40+

Më shumë se 1 në 7 persona të rritur amerikanë kanë sëmundje kronike të veshkave, sipas Qendrës Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve. Por shumica prej tyre nuk e dinë se janë të prekur derisa sëmundja avancohet.

Për shkak se sëmundja e veshkave në fazën e vonë mund të shkaktojë grumbullim të mbeturinave në trupin tuaj dhe të çojë në një sërë kushtesh të tjera shëndetësore – duke përfshirë sëmundjet e kockave dhe sëmundjet e zemrës është një paralajmërimi të mendoni seriozisht për shëndetin e veshkave.

Dhe dieta juaj është një nga mënyrat më të rëndësishme për të ndihmuar në mbajtjen e veshkave të shëndetshme për të parandaluar ose menaxhuar sëmundjen.

Ja çfarë duhet të dini për të ngrënit, për të mbështetur shëndetin e veshkave.

Veshkat janë të mbushura me enë të vogla gjaku që ndihmojnë në filtrimin e mbeturinave dhe ujit shtesë nga gjaku juaj dhe largimin e tyre nga trupi. Nëse jeni sëmurë, veshkat tuaja nuk mund të filtrojnë gjakun ashtu siç duhet, duke shkaktuar grumbullimin e mbetjeve të tepërta në trupin tuaj.

Diabeti dhe hipertensioni (presioni i lartë i gjakut) janë dy shkaqet kryesore të sëmundjes së veshkave. Nivelet e larta të sheqerit në gjak në diabetin e pakontrolluar dhe presionin e lartë të gjakut mund të dëmtojnë enët e gjakut të veshkave, duke i lënë ato të paafta për të kryer punën e tyre siç duhet.

Diabeti i patrajtuar ose i pakontrolluar dhe presioni i lartë i gjakut mund të kenë një efekt të rëndësishëm në zhvillimin e sëmundjes së rëndë të veshkave  me kalimin e kohës.

Sipas CDC, 11.3 për qind e popullsisë së SHBA-ve ka diabet dhe 38 % e të rriturve kanë prediabet, ndërsa rreth gjysma e të rriturve amerikanë kanë hipertension. Këta individë janë gjithashtu në një rrezik të shtuar të zhvillimit të sëmundjes së rëndë të veshkave.

Një dietë e shëndetshme mund t’ju ndihmojë të parandaloni ose menaxhoni sëmundje si diabeti dhe presioni i lartë i gjakut, pjesërisht duke ju ndihmuar të mbani një peshë të shëndetshme. Nga ana tjetër, kjo mbështet shëndetin e veshkave tuaja. Si pjesë e një diete miqësore ndaj veshkave, mund t’ju duhet gjithashtu të kufizoni disa ushqime për të ndihmuar në parandalimin e dëmtimit të mëtejshëm të veshkave.

Këshilla diete për shëndetin e veshkave

Një dietë miqësore me veshkat duhet të kufizojë natriumin, kolesterolin dhe yndyrën, dhe në vend të kësaj të fokusohet në fruta, perime, drithëra, bulmet me pak yndyrë dhe mish pa yndyrë (ushqime deti, shpendë, vezë, bishtajore, arra, fara dhe produkte soje). Njerëzit të cilët tashmë janë diagnostikuar me sëmundje veshkash mund të kenë nevojë gjithashtu të kufizojnë disa lëndë ushqyese të tjera.

Këtu janë tetë mënyra për të përmirësuar dietën tuaj për të ruajtur shëndetin e veshkave.

Metoda MyPlate

Si rregull i përgjithshëm, sugjerohet të ndiqni metodën MyPlate në çdo vakt: Mbushni afërsisht gjysmën e pjatës tuaj me perime dhe fruta, një të katërtën me proteina pa yndyrë dhe një të katërtën me drithëra.

Kufizoni kripën

Natriumi futet fshehurazi në të gjitha llojet e vendeve që nuk do t’i imagjinonit, veçanërisht ushqimet e paketuara si supat dhe buka. Kufizimi i marrjes së natriumit ndihmon në mbajtjen nën kontroll të presionit të gjakut. Synoni për 2,300 miligramë në ditë, kjo është rreth 1 lugë çaji kripë sipas Udhëzimeve dietike për amerikanët.

Nëse jeni në rrezik ose tashmë keni presion të lartë të gjakut, ndiqni një dietë me natrium të ulët, dhe veçanërisht planin e të ngrënit “Përqasjet dietike për të ndaluar hipertensionin” .

Kufizoni ushqimet në restorante.

“Kripa shpesh shtohet në ushqimin tuaj dhe artikujt e përdorur në kuzhinat e restoranteve mund të kenë shtuar natrium”. Kur hani jashtë, bëni kërkime. Nganjëherë mund të gjesh përmbajtjen e natriumit të pjatave në faqen e internetit të restorantit.

Gatuani në shtëpi me ushqime të plota dhe të papërpunuara.

Kur përgatitni ushqime në shtëpi duke përdorur përbërës të freskët, kontrolloni saktësisht se sa natrium (dhe yndyrë) shkon në çdo kafshatë.

Bëhuni kreativ me erëza, shmangni kripën kur gatuani. Në vend të kësaj, përdorni erëza, barishte, limon dhe erëza të tjera pa natrium.

Çdo ushqim i përgatitur me 20 % ose më shumë të vlerës suaj ditore të natriumit konsiderohet me natrium të lartë. Zgjidhni supa, ushqime të ngrira dhe ushqime të tjera të paketuara të etiketuara si të reduktuara ose pa natrium ose pa kripë sa herë që mundeni. Shpëlajini ushqimet e konservuara përpara se t’i hani. Kjo ndihmon në largimin e natriumit të tepërt.

Jini të vëmendshëm ndaj proteinave. Kur hani proteina, trupi juaj prodhon mbeturina që filtrohen përmes veshkave tuaja. Ndërsa proteinat janë një pjesë e rëndësishme e një diete të shëndetshme, ngrënia e më shumë proteinave nga sa keni nevojë mund të bëjë që veshkat tuaja të punojnë më shumë. Shumë proteina mund të shkaktojë grumbullimin e mbeturinave në gjakun tuaj dhe veshkat tuaja mund të mos jenë në gjendje t’i heqin ato.

Konsumoni Mish pa dhjamë, peshk ose shpendë pa lëkurën.

Vezët

-Qumështore (një porcion i kosit dhe qumështit është ½ filxhan, ndërsa një porcion djathi është 1 ons – përafërsisht sa madhësia e dy gishtave të mëdhenj së bashku)

-Fasule, qiqra, thjerrëza, bizele (një porcion është ½ filxhan)

-Arra (një pjesë është ¼ filxhan)

Njerëzit që nuk janë në dializë duhet të kufizojnë marrjen e proteinave në 0,6 deri në 0,8 gram për kilogram të peshës trupore për të reduktuar përparimin e sëmundjes së veshkave. Për shembull, një person që peshon (68 kg) do të kishte nevojë për 40 deri në 54 gram proteina në ditë, që është rreth 4 deri në 6 ons proteina nga burime shtazore ose bimore,

Pavarësisht nëse jeni apo jo diagnostikuar me sëmundje veshkash, mund të ndihmojë të zgjidhni burime më të shëndetshme të proteinave dhe të shikoni madhësinë e porcioneve tuaja.

Zgjidhni karbohidratet komplekse mbi karbohidratet e thjeshta

Kufizoni yndyrnat e ngopura

Bisedoni me mjekun tuaj nëse keni nevojë të kufizoni fosforin dhe kaliumin

Lini takim me një dietolog që do ju ndjekë.

*Tibo News