Shpërthen mina, 20 të vdekur në Nigeri

Të paktën 20 persona u vranë kur automjeti me të cilin po udhëtonin pasi morën pjesë në funeralet për viktimat e një sulmi të mëparshëm xhihadist goditi një minë tokësore në verilindje të Nigerisë.Xhihadistët, të cilët luftojnë për 14 vjet, janë vendosur në këtë zonë dhe nuk kontrollojnë më territorin si vitet e kaluara, por vazhdojnë të sulmojnë zonat rurale dhe bazat ushtarake dhe makinat e pritës.Luftëtarët që besohet se i përkasin grupit të Shtetit Islamik në Afrikën Perëndimore (ISW) vranë të paktën 17 persona të hënën mbrëma në një sulm ndaj një komuniteti bujqësor në shtetin Yobe, si hakmarrje për mospagimin e një takse për bagëtinë e tyre të kërkuar nga xhihadistët në zonë.Një grup prej 22 personash nga fshati fqinj Karambiri po kthehej me automjet kur goditi një minë tokësore që besohet se ishte vendosur nga xhihadistët, duke vrarë 20 dhe duke plagosur rëndë dy të tjerë, tha Grema Bukar, një anëtar i një grupi paraushtarak.