AlbanianEnglish

Serbia takohet sërish me Zvicrën… Ç’ndodhi mbrëmë dhe gjesti i serbëve në dhomat e zhveshjes

Ashtu si në Rusi katër vjet më parë, Serbia u përballet me Zvicrën të premten për të siguruar një vend në 16-finalet. Megjithatë, këtë herë, loja dhe topi i futbollit u lanë në hije nga politika ballkanike, që para se të nisë dhe jo vetëm pas shënimit të golave dhe fundit të hidhur për Serbinë.

Kur Zvicra u përball me Serbinë në fazën e grupeve të Kupës së Botës 2018 në Rusi, ishte hera e parë që të dy kombet takoheshin në fushën e futbollit. Por përpara takimit të tyre të dytë në Katar të premten, ndeshja tashmë u zhvillua si një ndeshje mërie politike.

Për një shikues ndeshje të rastësishëm, mund të mos jetë menjëherë e qartë se ku mund të jetë problemi midis konfederatës së vogël dhe joantagoniste Alpine ( Zvicrës) dhe ish-fuqisë dominuese në Jugosllavinë e vjetër, (Serbisë).

Të dy vendet janë më të lidhura nga sa mund të mendohet, siç e bënë të qartë Granit Xhaka dhe Xherdan Shaqiri kur të dy festuan golat e tyre në fitoren 2-1 të Zvicrës në Kaliningrad duke bërë gjestin e “shqiponjës” me duar – që simbolizon shqiponjën me dy krena në flamurin kombëtar të Shqipërisë, në ngjyrat kuqezi.

Ashtu si rreth 5% e popullsisë zvicerane, edhe Xhaka edhe Shaqiri, tani kapiten dhe zëvendës-kapiteni i kombëtares, janë me origjinë nga Kosova.

Kosova është një ish provincë e Jugosllavisë me shumicë shqiptare, e cila shpalli pavarësinë nga Serbia në vitin 2008 dhe njihet nga shumica dërrmuese e shteteve anëtare të Kombeve të Bashkuara dhe nga FIFA.

Megjithatë, Beogradi e konsideron Kosovën një provincë serbe, ashtu si presidenti rus Vladimir Putin, e mesa duket edhe personi i panjohur i cili ka varur një flamur nacionalist në dhomën e zhveshjes së Serbisë përpara hapjes së Kupës së Botës 2022 të ekipit kundër Brazilit të enjten e kaluar.

Flamuri, i cili u fotografua edhe jashtë stadiumit Iconic në Lusail, tregonte një hartë të Serbisë duke përfshirë Republikën e Kosovës me ngjyrat kombëtare serbe, të zbukuruara me sloganin: Nema predaje – “kurrë mos u dorëzo”.

FIFA ka nisur një hetim ndaj Federatës Serbe të Futbollit pas një kërkese të Federatës së Futbollit të Kosovës, sekretari i përgjithshëm i së cilës Taulant Hodaj tha për DW se flamuri përfaqësonte “një mesazh urrejtjeje dhe agresioni ndaj Kosovës”.

Duke postuar foton në Twitter, Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit i Kosovës, Hajrulla Çeku, e interpretoi flamurin si “të urryer, ksenofobik dhe gjenocidal”.

Marrëdhëniet ndërmjet serbëve, kosovarëve dhe shqiptarëve kanë qenë të tensionuara që nga vitet 1990, kur, pas shpërbërjes së ish-Jugosllavisë dhe luftërave që pasuan, qindra mijëra shqiptarë të Kosovës u detyruan të largohen nga regjimi serb i Sllobodan Millosheviçit.

Mijëra të tjerë, duke përfshirë edhe familjet Xhaka dhe Shaqiri, u vendosën në Zvicër dhe u bënë shtetas zviceranë.

Që nga viti 2021, rreth 114,800 kosovarë të tjerë (të përcaktuar nga autoritetet zvicerane se nuk kanë shtetësi zvicerane ose të dyfishtë) jetojnë në vend, por ata nuk i kanë harruar rrënjët e tyre ballkanike.

Megjithatë, kur Zvicra u përball me Serbinë të premten në nevojë për një pikë për t’u kualifikuar në 16-tshen e finales, ose një fitore në rast të një fitoreje të pamundur për Kamerunin kundër Brazilit – Xhaka e kishte vëmendjen, trupin dhe sytë nga futbolli.

“Unë jam profesionist”, tha mesfushori i Arsenalit duke shtuar:  “Pavarësisht nëse do të luajmë kundër Kamerunit, Brazilit apo Serbisë, për mua është e njëjta, një lojë”.

Një kërkesë drejtuar Federatës Zvicerane të Futbollit nëse do të jepej ndonjë udhëzim specifik në lidhje me sjelljen dhe incidentin gjatë lojës, ka mbetur pa përgjigje.

Federata serbe e futbollit ende nuk ka komentuar lidhur me këtë çështje, ndërsa lojtarët gjithashtu kanë mohuar çdo përgjegjësi.

“Nuk e di nga ka ardhur flamuri”, deklaroi qendërmbrojtësi Stefan Mitroviç.

“Ne jemi këtu për të luajtur futboll dhe asgjë tjetër”, shtoi mesfushori Marko Grujiç.

Mbrojtësi Milos Veljkoviç, para fanellës së të cilit ishte varur banderola, luan për skuadrën e Bundesligës Werder Bremen, një zëdhënës i të cilit tha për portalin lokal online Deichstube se Veljkoviç e mori vesh për foton vetëm pas ndeshjes dhe se flamuri nuk ishte i varur aty kur lojtarët u kthyen në dhomën e zhveshjes.

Federata e Futbollit të Kosovës nuk është e bindur, me sekretarin e përgjithshëm Hodaj që pretendon: “Rregulloret strikte të FIFA-s nënkuptojnë se vetëm lojtarët dhe zyrtarët të ashtuquajturit mbajtës të kartonit të kuq kanë qasje në dhomat e zhveshjes”.

Pas ndeshjes në Rusi katër vjet më parë, delegacioni serb ishte më pak i rezervuar në reagimin e tij, me trajnerin e atëhershëm Mladen Krstajiç të irrituar ndaj gjyqtarit gjerman Felix Brych për të mos akorduar penallti për ekipin e tij.

“Unë do ta dërgoja atë në Hagë dhe do ta nxirrja në gjyq, siç bënë me ne,” tha ai, duke tërhequr paralele mjaft skandaloze me serbët që u dënuan për krime lufte nga gjykata ndërkombëtare penale e Kombeve të Bashkuara në vitet 1990 dhe 2000.

Krstajiç u gjobit me 5,000 franga zvicerane, siç u gjobit edhe ish-kreu i shoqatës serbe të futbollit, Slavisha Kokeza. Nga ana e tyre, Xhaka dhe Shaqiri u gjobitën secili nga 10,000 franga zvicerane nga FIFA për “sjellje josportive”.

Në muajin prill, FA, presidenti dhe sekretari i përgjithshëm arritën të gjithë në një marrëveshje që loja do fokusohet vetëm tek sporti, për të gjitha ekipet, veçanërisht për lojtarët.

Por në një Botëror aktual, të dominuar më shumë se kurrë më parë nga temat jashtë futbollit, kjo marrëveshje mbetet në pikëpyetje…

*Tibo News

 

You don't have permission to register