Rritet numri i viktimave nga sulmet e raketave ruse në Ukrainë

Numri i të vdekurve pas një sulmi me raketa ruse në një bllok apartamentesh në Ukrainën lindore u rrit të hënën ndërsa punonjësit e shpëtimit nxorën trupat e pajetë dhe disa të mbijetuar nga rrënojat.

Të paktën 24 njerëz janë vrarë në qytetin Chasiv Yar, që ndodhet në provincën Donetsk.

Shërbimet e urgjencës kërkuan tullë më tullë nëpër rrënojat e bllokut pesëkatështë shkatërruar nga një raketë të shtunën e 9 korrikut.

Sulmi në Chasiv Yar ishte pjesë e shtytjes së Rusisë për të kapur të gjithë rajonin industrial të Donbasit në lindje, pjesërisht i kontrolluar nga përfaqësuesit separatistë që nga viti 2014, pasi shpalli fitoren në provincën Luhansk në fillim të këtij muaji.

Gjithashtu të hënën, bombardimet ruse vranë të paktën tre persona në qytetin e dytë më të madh të Ukrainës, Kharkiv, sipas guvernatorit rajonal.

Vdekjet e civilëve kanë çuar në shtëpi koston njerëzore të pushtimit rus të Ukrainës, i cili tani është në muajin e tij të pestë.

Ekspertët ushtarakë thonë se Rusia po përdor breshëri artilerie për të hapur rrugën për forcat tokësore.

Moska mohon të ketë shënjestruar civilët, por shumë qytete, qyteza dhe fshatra të Ukrainës kanë mbetur në gërmadha.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy tha se Rusia kishte kryer më shumë se 30 sulme ajrore vetëm që nga e shtuna.