Roma fiton kupën e Conference League, zhgënjehen holandezët

Ka përfunduar me fitoren e Romës finalja e madhe e Conference League mes Romës dhe Feyenoordit. Verdhekuqtë arritën të shkruajnë historinë pas 31 vitesh.

Italianët shfrytëzuan një gol të futbolistit Nicolo Zaniolos në minutën e 32-të, për të fituar trofeun e parë europian pas Kupës së panairëve në vitin 1961.

Ndeshja nisi e qetë ndërsa të dy skuadrat studionin rastet dhe tentonin të përfitonin nga dobësitë e kundërshtarit .

Portieri Romanist Rui Patricio, u tregua I kujdesshëm dhe e ruajti të paprejur portën gjatë gjithë lojës duke mbijetuar sulmeve të holandezëve e duke shkuar kështu drejt fitores.

Ndëra Roma mori trofeun në shtëpi, italianët festuan ndërsa holandezët të zhgënjyer.

Ndeshja u luajt në stadiumin Air Albania.

*Tibo News.