Raketat ruse godasin sërish Kharkiv

Kreu i rajonit të Kharkiv, Oleg Synegubov tha të martën se sulmet me raketa ruse goditën qendrën e qytetit të dytë më të madh të Ukrainës, duke përfshirë zonat e banuara dhe ndërtesën e administratës rajonale, ndërsa Moska filloi ditën e gjashtë të sulmit të saj.

Synegubov tha se Rusia lëshoi ​​raketa GRAD dhe lundrimi në Kharkiv, por se mbrojtja e qytetit po e mbante.

Sulmet e tilla janë gjenocid i popullit ukrainas, një krim lufte kundër popullatës civile, tha ai.

I veshur me një xhaketë dhe një helmetë, Synegubov tha në një video të postuar në mediat sociale të martën në mëngjes se ishte shumë herët për të ditur numrin e viktimave.

Ai ndau një video që tregonte ndërtesën e administratës rajonale të Kharkiv-it duke u goditur nga një raketë dhe duke shpërthyer.

Rusia i quan veprimet e saj në Ukrainë një “operacion special” për të cilin thotë se nuk është krijuar për të pushtuar territore, por për të shkatërruar aftësitë ushtarake të fqinjit të saj jugor dhe për të kapur ato që ajo i konsideron si nacionalistë të rrezikshëm.

 

*TiboNews