Pse po anulohen mijëra fluturime në Evropë?

Linjat ajrore që shpresojnë të fitojnë para nga periudha e dyndjes në verë po përballen me agjitacion të punës pasi pushuan nga puna një pjesë të punëtorëve gjatë pandemisë.

Qindra fluturime nga aeroporte të ndryshme evropiane u anuluan ose u vonuan të shtunën pasi industria po përballet me grevat e vazhdueshme të punëtorëve.

Veprimet e punës nga ekuipazhet e kabinës në dy linjat ajrore me kosto të ulët EasyJet dhe Ryanair si dhe nga punonjësit e aeroportit në aeroportin e dytë më të ngarkuar të Evropës, Roissy-Charles de Gaulle në Paris, po shkaktojnë trazira të mëdha për linjat ajrore pikërisht kur fillojnë pushimet e para verore shkollore pas dy vitesh kufizime pandemike.

Një në pesë fluturime nga aeroporti kryesor i Parisit u anulua të shtunën në mëngjes, ndërsa greva e EasyJet dhe Ryanair çoi në anulimin e 15 fluturimeve për dhe nga Spanja me 175 të tjera të vonuara.

Ekuipazhi i kabinës së Ryanair njoftoi gjithashtu 12 ditë të tjera ndërprerje pune. Punonjësit e aeroportit të Parisit thanë se do të largohen përsëri nga 8 deri në 10 korrik.

Ekuipazhet e kabinës në grevë po kërkojnë përmirësime të kushteve të tyre të punës dhe pagesa për t’i vendosur ato në linjë me linjat e tjera ajrore evropiane.

Punonjësit e Ryanair kanë dalë në grevë që prej datës 24 qershor, me synimin për ta sjellë kompaninë në tryezën e negociatave, ndërsa ekuipazhet e kabinës së EasyJet iu bashkuan grevës të premten.

“Pas gjashtë ditësh grevë dhe duke pasur parasysh mosgatishmërinë e kompanisë për të dëgjuar stafin e saj dhe preferencën e saj për të lënë mijëra pasagjerë në tokë në vend se të ulemi për të negociuar një marrëveshje sipas ligjit spanjoll, ne jemi detyruar të thërrasim ditë të reja greve” u shpreh Lidia Arasanz nga sindikata USO që ka organizuar punëtorët e Ryanair.

Arasanz tha se greva fillestare kishte parë një total deri më tani prej “më shumë se 200 fluturime të anuluara dhe pothuajse 1,000 vonesa”, duke shtuar se greva e re mund të shkaktojë edhe më shumë ndërprerje.

Punonjësit e aeroportit në Roissy-Charles de Gaulle po luftojnë për një rritje pagash për të balancuar kostot në rritje nga inflacioni.

Atyre iu ishte ofruar rritje page prej 4% me kusht që të përfundonin grevën të premten, por kjo u refuzua.

“Shumica e punëtorëve mendojnë se oferta nuk është mjaft e mirë,” tha Daniel Bertone, i cili përfaqëson sindikatat CGT.

Industria shkurtoi mijëra vende pune gjatë pandemisë kur njerëzit nuk ishin në gjendje ose nuk dëshironin të fluturonin, por ata nuk kanë qenë në gjendje të rimbusnin pozicionet pasi kërkesa e re pas kufizimeve është rritur.

Aeroportet në Mbretërinë e Bashkuar dhe Holandë luftuan për t’u përballur me rritjen e trafikut në fillim të vitit, ndërsa Franca u kursye kryesisht.

Pilotët e linjës ajrore skandinave SAS vonuan një grevë të planifikuar të shtunën pasi negociatat me menaxhmentin e kompanisë treguan njëfarë progresi. Nëse 900 pilotët vazhdojnë grevën e tyre, qindra fluturime në ditë ka të ngjarë të anulohen.