Kur njerëzit e humbasin ‘njerëzillëkun’…

Lindja e Mesme është në “buzë të një humnerë” si rezultat i luftës midis Izraelit dhe Hamasit, tha për BBC shefi i agjencisë së OKB-së, Philippe Lazzarini.

Komisioneri i përgjithshëm i agjencisë së ndihmës së OKB-së UNRWA tha se dhuna mund të përhapet në të gjithë rajonin.

Dhe ai paralajmëroi për situatën e rëndë për civilët brenda Gazës, duke bërë thirrje përsëri për organizatat e ndihmës humanitare në territor.

Lazzarini tha se ai ka frikë se “bota tani po humbet njerëzimin e saj”.

Në një intervistë ekskluzive me BBC, Lazzarini përsëriti thirrjet duke thënë se ndihma “duhet të jetë e pandërprerë… e parashikueshme dhe kuptimplote” për të ndihmuar popullin e Gazës.

Duke folur në Jerusalem, kreu i UNRWA dënoi sulmin e Hamasit ndaj Izraelit, duke e quajtur atë një “masakër të tmerrshme dhe barbare” që kishte krijuar një “traumë kombëtare, një traumë kolektive në Izrael”.

Por kjo ngjarje ende nuk e justifikon që lufta po zhvillohet pa asnjë kufizim”, tha ai. “Dhe nuk besoj se vrasja e më shumë civilëve është në interes të sigurisë dhe paqes së ardhshme këtu në rajon.”

I pyetur nëse izraelitët po respektonin ligjin ndërkombëtar humanitar, Lazzarini tha: “Dëgjoni, ne jemi tani në një situatë ku po vendoset një rrethim total në Rripin e Gazës.

“Ne jemi në një situatë ku më shumë se një milion njerëzve u është kërkuar të zhvendosen. Pra, kjo përbën dënim kolektiv dhe dënimi kolektiv është një shkelje e ligjit ndërkombëtar humanitar.”

Ai shtoi: “Ne u bëjmë thirrje izraelitëve dhe kujtdo që është i rëndësishëm në këtë konflikt që të respektojnë të drejtën ndërkombëtare humanitare. Nuk ka përjashtim për askënd.”

Duke folur për krizën në rritje humanitare në Gaza, Lazzarini tha se 2.2 milionë palestinezë, gjysma e të cilëve janë zhvendosur, “në thelb u mungon gjithçka”.

“Nuk ka ujë. Ju keni katër tualete për 4000 njerëz. Ata jetojnë në dysheme,” tha ai.

“Nëse nuk ka më ujë në Rripin e Gazës, gjërat do të përshpejtohen. Dhe fatkeqësia që tashmë po shpaloset nën sytë tanë, do të bëhet edhe më e keqe,” tha Lazzarini.

OKB-ja ka paralajmëruar më parë për një “katastrofë humanitare” nëse nuk ofrohen ndihma në Gaza.

Lazzarini tha se para sulmit të Hamasit më 7 tetor, rreth 500 kamionë në ditë do të transportonin ndihma, karburant dhe mallra të tjerë.

Ai shtoi se tani është e paqartë se sa ndihma duhet të dërgojnë ose çfarë do të lejohen të marrin – por vlerësoi se agjencisë do t’i duheshin “të paktën 100 kamionë në ditë” për Gazanët.

Të mërkurën, kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu konfirmoi se vendi i tij “nuk do të pengojë” furnizimet që shkojnë nga Egjipti për popullatën civile në Gazën jugore.

Megjithatë, asnjë ndihmë nuk ka kaluar ende në territor nëpërmjet vendkalimit Rafah nga Egjipti.

Drejtori i përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, u tha gazetarëve të enjten: “Kamionët tanë janë të ngarkuar dhe gati për të shkuar”. Ai tha se furnizimet do të dorëzoheshin sapo të hapej kalimi në Rafah .

Lazzarini përfundoi duke thënë se palestinezët tani po ndiejnë “një ndjenjë të thellë të braktisjes nga komuniteti ndërkombëtar” mes dhunës së vazhdueshme.

“Ata ndihen plotësisht të zbrazët. Të gjithë kanë anëtarë të familjes që janë vrarë çdo ditë. Ata dëgjojnë për të afërmit. Dhe në të njëjtën kohë, ata duhet të kujdesen për mbijetesën e tyre.”

“Por ndjenja e braktisjes nuk duhet nënvlerësuar”.