Kujdesi për lëkurën në moshat 40+

Kremrat kundër rrudhave, serumet për sytë dhe produkte të tjera kundër plakjes mund të ndihmojnë në zvogëlimin e shenjave të plakjes. Por për të krijuar një plan vërtetë efektiv të kujdesit kundër plakjes së lëkurës, dermatologët ju nxisin të filloni me zakone të shëndetshme të kujdesit ndaj lëkurës, si:

-Parandaloni (ose pastroni) fytyrën me njolla

-Ruani qëndrueshmërinë rinore të lëkurës më gjatë

-Reduktoni linjat e holla dhe rrudhat

-Fytyra duhet të duket më e ndritshme dhe më e re

-Shmangni fërkimet e forta të lëkurës

-Ulni rrezikun e kancerit të lëkurës

Për t’ju ndihmuar të krijoni planin tuaj të kujdesit kundër plakjes së lëkurës, do të gjeni më poshtë zakonet kryesore të kujdesit të shëndetshëm të lëkurës. Vitet e hulumtimit mbështet secilin prej këtyre rekomandimeve.

Këshilla kundër plakjes së lëkurës

-Mbroni lëkurën tuaj nga dielli. Mbrojtja nga dielli përbën themelin e çdo plani për kujdesin ndaj lëkurës kundër plakjes. Rrezet e diellit e bëjnë lëkurën tonë të plaket më shpejt. Ne kemi aq shumë prova që dielli e prish para kohe lëkurën tonë .Për të ndihmuar pacientët të mbrojnë lëkurën e tyre nga dielli dhe rrezet e tjera të dëmshme UV, dermatologët ofrojnë këto këshilla:

-Qëndroni në hije. Sigurohuni që të qëndroni në hije sidomos midis orës 10:00 dhe 14:00.

-Mbulohu me stil. Sa herë që është e mundur, vendosni një kapele me bazë të gjerë, pantallona lino dhe këmishë me mëngë të gjata. Dorezat ndihmojnë për të minimizuar shenjat e zakonshme të plakjes në duart tona, siç janë njollat e moshës. Syzet e diellit ndihmojnë në zvogëlimin e rrudhave të imta rreth syve tanë.

-Vendosni kremin kundër diellit çdo ditë përpara se të dilni jashtë. Për të mbrojtur lëkurën tuaj, aplikoni krem kundër diellit në të gjithë lëkurën që veshja nuk e mbulon. Mund të përdorni një krem me SPF 30 (ose më të lartë) dhe rezistencë ndaj ujit.

-Mos bëni solar. Ekspozimi ndaj këtyre rrezeve të dëmshme shpejton plakjen e lëkurës.

-Aplikoni krem hidratues çdo ditë. Ndërsa plakemi, lëkura bëhet më e thatë. Shfaqen vija të holla dhe rrudha. Hidratuesi bllokon ujin në lëkurën tonë, duke i dhënë asaj një pamje më rinore. Për rezultate më të mira, përdorni një hidratues fytyre, hidratues të trupit dhe balsam buzësh.

-Lani papastërtitë dy herë në ditë. Mënyra se si e lani fytyrën mund të ndikojë në pamjen tuaj. Për rezultate më të mira, duhet të laheni me ujë të ngrohtë dhe një pastrues të butë dhe jo me sapun. Ju gjithashtu duhet të shmangni pastrimin e lëkurës tuaj me materiale të forta të papërshtatshme.

-Ndaloni duhanin. Tymi i duhanit përmban toksina që mund të dëmtojnë lëkurën e fytyrës. Shenjat e fytyrës së duhanpirësit përfshijnë lëkurën e thatë, humbjen e qëndrueshmërisë së lëkurës dhe rrudhat e parakohshme.

-Hani ushqime të shëndetshme. Një dietë e shëndetshme promovon lëkurë të shëndetshme. Sigurohuni që të hani shumë fruta dhe perime, proteina pa yndyrë dhe yndyrna të shëndetshme.

-Flini mjaftueshëm gjumë. Quhet pushim bukurie për një arsye. Gjumi i jep trupit tuaj kohë për t’u freskuar dhe rinovuar.

Nëse dëshironi të përfshini në planin tuaj produkte kundër plakjes, dermatologët rekomandojnë që t’i zgjidhni këto produkte me kujdes. Ju mund të mësoni se si t’i zgjidhni këto produkte duke lexuar, Si të zgjidhni produktet e kujdesit kundër plakjes.

*Tibo News