Kompania e dhëndrit të Trump synon investime të mëdha në Sazan dhe Zvërnec

Kompania amerikane “Affinity Partners”, që zotërohet nga Jared Kushner, dhëndri i ish presidentit të SHBA-ve, Donald Trump, është në diskutime të avancuara për tre investime në zhvillimin e pronave në Ballkan që mund të kalojnë vlerën e 1 miliard dollarë, sipas Bloomberg.

Dy prej tyre janë në Shqipëri, në Sazan dhe Zvërnec dhe një në Serbi.

Firma e kapitalit privat me bazë në Majami planifikon të transformojë ishullin e Sazanit të Shqipërisë në Mesdhe, që më parë ishte një bazë ushtarake, në një komunitet luksoz eko-resort të markës Aman, tha Kushner në një intervistë me Bloomberg News.

Affinity kërkon gjithashtu të zhvillojë Gadishullin e Zvërnecit të Shqipërisë, një rajon bregdetar me më shumë se tre milje plazhe me rërë të bardhë të thellë. Firma planifikon të ndërtojë disa resorte në zonë, me afro 10,000 njësi vilash dhe dhoma hoteli.

“Ishulli i Sazanit është një nga vijat bregdetare më të paprekura dhe unike që kam parë kudo në botë,” tha Kushner.

Në artikullin e Bloomberg janë publikuar dhe foto nga projekti i Sazanit që paraqet vila luksoze në pjesën shkëmbore të ishullit, dhe një qendër SPA po mbi shkëmb, me pamje nga deti, të hartuara nga studio “Genesis”. (shënim i Monitor).

Gjatë kërkimeve bashkë me miqtë e tij Ric Grenell, i cili ka qenë ambasador i SHBA-ve në Gjermani gjatë administratës Trump, dhe Asher Abehsera, ai u tërhoq nga një prej zonave turistike me rritje më të shpejtë në botë. Qyteti turistik i Ksamilit, në Shqipëri, renditet ndër destinacionet kryesore globale të Airbnb.

Projekti i tretë synon të transformojë tre blloqe të braktisura në zemër të kryeqytetit serb Beograd në një hotel luksoz me hapësirë komerciale dhe më shumë se 1,500 rezidenca. Zona historike ka qenë e zbrazët që nga bombardimi i NATO-s në prill 1999 ndaj ndërtesës së Ministrisë së Mbrojtjes të ish-Qeverisë së Jugosllavisë.

Kushner është dhëndri i ish-presidentit Donald Trump dhe ka shërbyer si këshilltar i lartë i Shtëpisë së Bardhë. Pasi la punën e tij në qeveri, ai krijoi kompaninë Affinity, e cila tani ka asete prej 3.1 miliardë dollarësh.

Firma mbështetet nga investitorë nga shtete të Lindjes së Mesme, duke përfshirë rreth 2 miliardë dollarë nga Fondi i Investimeve Publike të Arabisë Saudite. Ai po shikon gjithashtu mundësi për të investuar në energjinë e rinovueshme, qendrat e të dhënave dhe inteligjencën artificiale.

Kushner luajti një rol kryesor në Marrëveshjet e Abrahamit që normalizuan marrëdhëniet midis Izraelit dhe disa kombeve arabe në vitin 2020. Ai ka pohuar se nuk do t’i bashkohet administratës së Trump nëse kandidati pretendent republikan fiton zgjedhjet presidenciale në nëntor, sipas Bloomberg.

Monitor