Joe Biden vizitë në Lindjen e Mesme

Udhëheqësi amerikan do të vizitojë Izraelin, Bregun Perëndimor të pushtuar dhe Arabinë Saudite gjatë udhëtimit katërditor.

Presidenti i SHBA Joe Biden ka zbarkuar në Tel Aviv të Izraelit në vizitën e tij të parë në Lindjen e Mesme në rolin e tij aktual.

Me të mbërritur në Air Force One në aeroportin Ben Gurion të mërkurën, Biden u përshëndet nga zyrtarët izraelitë dhe, në një fjalim, e përshkroi lidhjen e SHBA me Izraelin si “të thellë”.

Biden do të kalojë dy ditë në Jerusalem në bisedime me udhëheqësit izraelitë, duke përfshirë Lapid dhe ish-kryeministrin Benjamin Netanyahu, përpara se të takohet me Presidentin e Autoritetit Palestinez (PA) Mahmoud Abbas të premten në Bregun Perëndimor të pushtuar.

Ai më pas do të marrë një fluturim të drejtpërdrejtë nga Izraeli në Jeddah, Arabi Saudite, pasi mbretëria nuk e njeh ekzistencën e Izraelit, për bisedime me zyrtarët sauditë dhe për të marrë pjesë në një samit të aleatëve të Gjirit.

Izraeli, i cili është zhytur në ngërç politik përpara zgjedhjeve të 1 nëntorit, thotë se po ngre 1000 flamuj në të gjithë Jerusalemin për të mirëpritur liderin amerikan, i cili nuk e ka anuluar vendimin e diskutueshëm të ish-presidentit Donald Trump për të njohur qytetin si kryeqytet të Izraelit.

Palestinezët e shohin Jerusalemin Lindor të pushtuar si kryeqytetin e tyre dhe para vizitës, kanë akuzuar Biden se nuk ka përmbushur premtimin e tij për të rivendosur SHBA-në si një ndërmjetës të ndershëm në konflikt.