iPhone 13 nuk do prodhohet vetëm në Kinë

Gjigandi amerikan i teknologjisë përpiqet të reduktojë varësinë në zinxhirin e tij të furnizimit kinez.

Telefoni po prodhohet në një fabrikë lokale të prodhuesit me kontratë tajvaneze të Apple, Foxconn i vendosur në qytetin Sriperumbudur në shtetin jugor të Tamil Nadu.

Apple ka zhvendosur disa fusha të prodhimit të iPhone nga Kina në tregje të tjera duke përfshirë Indinë, tregu i dytë më i madh në botë i smartfonëve, dhe gjithashtu po planifikon të montojë tableta iPad atje.

India dhe vende si Meksika apo Vietnami po bëhen gjithnjë e më të rëndësishme për të kontraktuar prodhuesit që furnizojnë markat amerikane ndërsa përpiqen të shumëfishojnë prodhimin larg Kinës.

iPhone 13 është modeli i katërt që prodhohet në vend pasi Apple nisi operacionet e prodhimit në Indi në 2017 me iPhone SE.

Përveç iPhone 13 Apple ka prodhuar edhe 13 Pro Max, i cili është kundra ujit. Pro Max mund të përballojnë të qenit nën ujë deri në 30 minuta në një thellësi prej 6 metrash.