Historitë pas pijeve më të famshme verore në Evropë

Kjo verë është bërë sinonim dëshpërues i valëve të nxehta jashtëzakonisht të pakëndshme.

Ju mund ta përballoni këtë valë të nxehtë përmes pijeve.

Pijet e stinës së verës ndryshojnë shumë në të gjithë kontinentin, por ndjenja ikonike e pirjes së një kokteji në një ditë të nxehtë është universale.

 

Mbretëri e Bashkuar – Pimm’s Cup

Pimm’s është pije britanike. Por nga u krijua jo pije legjendare?

James Pimm e krijoi pijen në 1823 si një tretës për të shoqëruar ushqimin në barin e tij me midhje deti në Londër.

Shërbyer si “filxhan”, pija origjinale ishte një përzierje xhin, vermut i ëmbël, curçao, maraschino dhe bitters; të gjitha të përziera me limonadë të gazuar dhe sipër me lule borage. Kombinimi origjinal lëshonte “një aromë dhe shije kastraveci”, shpjegojnë ekspertët e koktejit Anistatia Miller dhe Jared Brown.

“Frutat e stinëve u zgjodhën kur borazhi nuk ishte i disponueshëm,” shtojnë ata, i cili solli formën tradicionale të pijes sot me luleshtrydhe, nenexhik dhe portokall të shtuara shpesh në gotë.

Popullariteti i pijes gjatë fundit të viteve 1800 çoi në komercializimin e saj si pije në shishe në 1912.

 

Francë – Kir Royale

Stil francez dhe stil i thjeshtë. Për disa, vendi është i pakrahasueshëm kur bëhet fjalë për krijimin e kënaqësive të kuzhinës dhe shumë e konsiderojnë Francën njëlloj si kampione në departamentin e pijeve. Ju mund të zgjidhni shije të ndryshme duke filluar nga Rosé në Pastis, por ne kemi zgjedhur një përzierje relativisht të re, Kir Royale.

Kir Royale u shpik pas Luftës së Dytë Botërore nga një prift i quajtur Félix Kir. Kur Kir u bë kryebashkiak i Dijonit në vitin 1945, ai donte të promovonte dy nga libacionet lokale të zonës: crème de cassis, një liker i ëmbël i rrushit të zi dhe verën aligote Bourgogne shumë acid.

“Për shkak se aligoté nuk është për shijen e të gjithëve dhe ka disponueshmëri të kufizuar jashtë rajonit të Dijonit, shampanja u miratua si një zëvendësim,” thotë Miller.

 

Spanjë – Sangria

Fjala sangria fjalë për fjalë do të thotë “gjakderdhje” në spanjisht dhe portugalisht. Por mos lejoni që emri i përgjakshëm t’ju largojë; është në përdorim që nga viti 200 para Krishtit, kur romakët përdorën termin për t’iu referuar verës së kuqe.

“Askush nuk është me të vërtetë shumë i sigurt se kush e shpiku pijen të njohur sot si Sangria,” thotë Miller.

“Tregtarët spanjollë dhe portugezë ishin autorët e mundshëm për të kombinuar riojas dhe douros në shtëpi me frutat e stinës, frutat me fara, manaferrat dhe agrumet dhe rakinë ose rumin.

“Ne preferojmë rumin e vjetër spanjoll dhe një spërkatje me ujë të gazuar për t’i dhënë pijes pak lehtësi,” sugjeron Broën.

 

Itali – Spritz Veneziano

Aperol Spritz është deri tani versioni më i popullarizuar ndërkombëtarisht i këtij kokteji veror kudo, por Aperol nuk ishte pija e parë që bëri bujë në Itali.

Krijuar në vitin 1920 në Venecia, pija Select u kombinua me verë të gazuar italiane veriore nga Prosecco dhe një spërkatje uji të gazuar për të bërë origjinalin Spritz Veneziano.

“Kjo përzierje freskuese më pas kaloi nëpër disa variacione. Campari përdoret ndonjëherë dhe kohët e fundit Aperol Spritz është një përzierje e njohur globalisht,” shpjegon Miller.

 

*TiboNews