Gjashtë këshilla si të qëndroni të sigurt gjatë dimrit të ftohtë

Dimri është një kohë jashtëzakonisht e vështirë për të moshuarit, ata me probleme të imunitetit ose të sëmurët kronikë.
Ndërsa ftohjet, gripi, sëmundjet e frymëmarrjes dhe së fundmi, Covid-19 ndodhin gjatë gjithë vitit, ato janë më të zakonshme në muajt e vjeshtës dhe dimrit zakonisht duke filluar në tetor dhe duke përfunduar deri në maj.

Ka shumë arsye pse viruset shfaqen më shumë në dimër, por është e rëndësishme të theksohet se vetë temperaturat e ftohta nuk i shkaktojnë ato.
Një shpjegim është se viruset lulëzojnë në mjedise të thata dhe të ftohta dhe këto kushte gjithashtu mund të dobësojnë rezistencën.
Me më pak rreze dielli dhe, për rrjedhojë, vitaminë D në dimër, sistemi imunitar gjithashtu mund të dobësohet, duke i bërë njerëzit më të ndjeshëm ndaj ftohjes dhe gripit.

Studiuesit nga Universiteti John Hopkins pohojnë gjithashtu se, me më shumë njerëz në ambiente të brendshme b në muajt e ftohtë, viruset janë në gjendje të kalojnë më lehtë mes njerëzve sesa jashtë.
Gjatë vjeshtës dhe dimrit, shumë njerëz vulnerabël detyrohen të marrin masa paraprake, duke përfshirë forma të ndryshme izolimi për të mbajtur veten sa më të sigurt nga viruset që mund të paraqesin kërcënime shumë serioze për shëndetin e tyre.

1-Qëndroni të ushqyer mirë duke ngrënë dhe pirë mjaftueshëm

Sigurohuni që të pini mjaft lëngje, pasi dehidratoheni më shpejt në kushtet e motit të ftohtë. Dehidratimi shkakton dhimbje koke, marramendje dhe lodhje, dhe është e rëndësishme të qëndroni vigjilentë jashtë. Ngrënia e mjaftueshme e ushqimit gjatë ditës, veçanërisht yndyrat dhe karbohidratet, është gjithashtu e rëndësishme. Trupi juaj i përdor ato lëndë ushqyese si energji për të qëndruar ngrohtë në temperatura të ftohta.

2. Bëni pushim

Puna jashtë mund të jetë sfiduese dhe rrit rreziqet për sigurinë tuaj. Sigurohuni që po flini mjaftueshëm për të qëndruar energjikë por edhe vigjilentë në punë kur kushtet janë më të rrezikshme.

3. Gjeni ambiente të ngrohta

Trupi juaj duhet të bëjë pushim nga i ftohti. Gjeni vende të ngrohta me oxhak, apo me kondicioner për të shmangur mpirjen dhe dridhjet nga i ftohti.

4. Mos mbani rroba të lagura në trup

Rrobat e lagura mund të ulin shpejt temperaturën e trupit tuaj. Është më e rëndësishme se kurrë të qëndroni të thatë në të ftohtë. Vishni një shtresë bazë që thith lagështinë për të larguar djersën ndërsa punoni. Vishni veshje të papërshkueshme nga uji si një guaskë e jashtme për të parandaluar që shtresat tuaja të poshtme të lagen. Hiqni menjëherë çdo veshje të lagur apo bluzë të djersitur dhe ndërrojeni atë.

5. Vishuni sipas kushteve të motit

Veshja me shtresa është thelbësore, pasi jo vetëm që ju mban ngrohtë, por ju lejon të përshtateni me ndryshimet e temperaturave. Dorezat, çorapet dhe këpucët e duhura janë thelbësore. Vendosni kapuç që mban kokën dhe veshët të ngrohtë. Edhe shalli luan një rol të rëndësishëm.

6. Mbani një ‘çantë sigurie’ në makinë.

Nëse jeni për rrugë, sigurohuni që të merrni një ‘çantë sigurie’. Duhet të përfshijë batanije emergjence, qirinj dhe shkrepëse. Një qiri që digjet brenda në një automjet mund të sigurojë ngrohtësi të mjaftueshme për të shmangur hipoterminë për një periudhë kohore. Përpara se të punoni jashtë në kushte të motit të ftohtë, sigurohuni që të jeni të përgatitur mirë. Jini të vetëdijshëm për rreziqet e ekspozimit dhe ndiqni këto këshilla për të qenë të sigurta.

*Tibo News