COVID është akoma problematik në Afrikë

Pandemia e COVID-19 është ende një kërcënim për kontinentin afrikan duke pasur parasysh normat e ulëta të vaksinimit, tha të enjten drejtori në detyrë i Qendrave Afrikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC-Afrikë).

“Virusi është ende duke qarkulluar, dhe me shkallët e ulëta të vaksinimit, pandemia është ende me ne këtu në kontinent,” tha Ahmed Ogwell Ouma në një konferencë shtypi.

Ai po i përgjigjej një pyetjeje nëse ishte dakord me komentet e kreut të Organizatës Botërore të Shëndetësisë Tedros Adhanom Ghebreyesus se fundi i pandemisë COVID tani ishte në dukje. Drejtori i CDC-së në Afrikë tha se rreth 23% e popullsisë së Afrikës ishte plotësisht e vaksinuar kundër COVID dhe se agjencia e tij do të vazhdojë të bëjë presion për të rritur atë numër. “Nivelet e mbrojtjes janë ende relativisht të ulëta,” u tha ai gazetarëve.

Vendet afrikane u përpoqën të siguronin furnizime të hershme të vaksinave kundër COVID ndërsa kombet e pasura grumbulluan doza, dhe së fundmi hezitimi dhe problemet logjistike e kanë bërë të vështirë marrjen e dozave të tjera.

Ouma tha që CDC e Afrikës po fokusohej në marrjen e sa më shumë njerëzve në kontinent të vaksinuar plotësisht, jo në blerjen e vaksinave të reja që synojnë variante specifike si Omicron.

 

*TiboNews