Çfarë i ndodh trupit pasi mbush 30 vjeç?

Mosha 30 konsiderohet si më delikatja, përsa i përket filimit të ndryshimeve në aspektin fizik dhe jo vetëm. Ata që kalojnë në këtë fazë ndjejnë pasiguri, shohin thinjat e para nëpër flokë, ndje1në presionin e të pasurit fëmijë dhe metabolizmi që nis një tjetër proces, më të ngadaltë. E pa lënë mënjanë shakatë e miqve: je shëndoshur!
Mes një morie ndjesish, ekspertët tregojnë se çfarë i ndodh trupit konkretisht, duke lënë mënjanë perceptimet që kemi.

Fillojnë të ulen shanset për të mbetur shtatzënë dhe ndryshojnë hormonet.

Ky është një nga shqetësimet më të mëdha për gratë, pra çështja e fertilitetit. Të gjithë janë të ndryshëm dhe çështja e fertilitetit ndryshon, por ajo që dihet është se pas të 30-tave fillojnë të ulen shanset për të mbetur shtatzënë. Madje disa pëerjetojnë perimenopauzën.

Ndryshon metabolizmi

Ky mund të jetë ndryshimi më i njohur në trupin tuaj, por gjithsesi vlen të përmendet. Ndërsa mirëpresim të 30-at, shohim fillimin e një metabolizmi të ngadalësuar, ose metodën me të cilën trupi e kthen ushqimin në energji. Çfarë saktësisht do të thotë kjo për ne? Kjo do të thotë se mbajtja e një peshe të shëndetshme mund të jetë pak më e vështirë dhe nëse nuk hamë një dietë të ekuilibruar dhe nuk bëjmë një sasi të përshtatshme ushtrimesh, ka të ngjarë të fillojmë të grumbullojmë disa kilogramë vit pas viti dhe t’i gjejmë xhinset tona më të ngushta.

Hollim kockash

Zgjohesh në mëngjes dhe ndihesh tepër i ngurtë, po ndihesh më i lënduar nga stërvitja e djeshme dhe fillon të vëresh më shumë kërcitje ndërsa ecni, përkuleni ose uleni. Thuaj “përshëndetje” për fillimin e dhimbjes së kyçeve.
Shumë herë, dhimbja e kyçeve përfshin inflamacion të shkaktuar nga lëndimi ose sforcimi i tepërt, dhe për sa kohë që ne i lejojmë trupit tonë pushimin që i nevojitet për të rikuperuar dhe ndjekur një mënyrë jetese të shëndetshme, atëherë inflamacioni do të shërohet, por kjo shpesh bëhet më e vështirë pasi ne plakemi.
Ndërsa ne i ndiejmë efektet në nyjet tona, zakonisht nuk e vërejmë se kjo ndodh me kockat tona. Dobësimi i kockave fillon në të 30-at tona dhe ndërsa rritemi vazhdojmë të përparojmë gjatë jetës, madje mund të çojë në osteoporozë nëse nuk konsumojmë ushqime të pasura me kalcium dhe qëndrojmë aktivë.

Shfaqen rrudhat

Ne të gjithë e dimë se në një moment ato rrudha do të fillojnë të shfaqen dhe nuk është e pazakontë që ato të fillojnë të shfaqen gjatë të 30-ave, por Robin Ashinoff, një dermatolog në Qendrën Mjekësore të Universitetit Hackensack në Neë Jersey, thotë “me informacionet dhe teknologjitë që kemi sot, vërtet mund të dukesh aq i ri sa ndihesh.” Shumica prej nesh i pëlqejnë shumë ditët e pishinës dhe plazhit të verës, por të sigurohemi të përdorim krem kundër diellit pasi është një domosdoshmëri për të ndihmuar në parandalimin e shfaqjes së rrudhave. Rekomandohet gjithashtu të përdorni një hidratues çdo ditë dhe ndërsa ka kaq shumë produkte të etiketuara “kundër plakjes”, mos e nënvlerësoni fuqinë e hidratuesit bazë.

Shtohet stresi

Pavarësisht nga mosha jonë aktuale, jeta na paraqet stres, por të 30-at tona mund të jenë me një botë krejtësisht të re dhe stresesh në jetën tonë të përditshme, me të cilat nuk jemi përballur ende. Ne mësojmë të lundrojmë në marrëdhënie dhe martesa më serioze, po bëjmë foshnje dhe po rritim fëmijë, po blejmë shtëpi, po fillojmë të mendojmë për planet tona të kursimeve dhe pensionit, dhe ka të ngjarë të fillojmë të përballemi me realitetin e prindërve të moshuar. Edhe vetëm mendimi për ndonjë nga ato gjëra dhe mund të ndjejmë se zemra rreh më shpejt. Stresi mund të shfaqet në trupin tonë në mënyra të shumta, të tilla si migrena, lodhja, problemet me gjumin, depresioni, ankthi, shqetësimi në stomak, madje edhe abuzimi me drogën ose alkoolin, kështu që është veçanërisht e rëndësishme që ne të mësojmë ta menaxhojmë atë në mënyra të shëndetshme ndërsa jemi ende në kohë.

Sigurisht, këto gjëra nuk do të ndodhin të gjitha brenda natës, por ka shumë për të thënë e për t’u ndjerë më rehat në lëkurën tonë dhe me atë që jemi. Dhe nëse kujdesemi për trupin, mendjen dhe shpirtin tonë, atëherë në fund të fundit, nga çfarë duhet të kemi frikë? Përgjigja është asgjë.