7 vendet e trashëgimisë më të rrezikuara në Evropë

Sipas komitetit të Trashëgimisë Evropiane, shtatë nga vendet e trashëgimisë së çmuar të Evropës janë të rrezikuara.

Shtatë monumentet dhe vendet e trashëgimisë më të rrezikuara në Evropë 2022 u shpallën nga përfaqësuesit e Europa Nostra, një federatë për trashëgiminë kulturore dhe Instituti i Bankës Evropiane të Investimeve.

Ura e Zogut, Shqipëri

Një pjesë e zymtë e infrastrukturës që gdhend peizazhin e lumit Mat në Shqipërinë e Veriut. Ura e Zogut u ndërtua në vitin 1927 me gjatësinë e saj mbresëlënëse dhe harqe prej çeliku.

Por pavarësisht impresionimit të saj, aq sa Shqipëria e shpalli Monument Kulture të kategorisë së parë, ura është rrënuar. Ndërtimi i dy urave të tjera më tej përgjatë lumit ka bërë që Ura e Zogut të mos përdoret dhe si rrjedhojë të mos mirëmbahet siç duhet.

Turistët ende e vizitojnë rregullisht urën, por ajo rrezikon të shembet pasi një nga kolonat është në prag të shkatërrimit.

 

Konventa Récollets, Belgjikë

Në qytetin e Nivelles, në jug të Brukselit është manastiri Récollets. I ndërtuar në vitin 1524, është i vetmi shembull i ruajtur plotësisht i arkitekturës françeskane në Belgjikë. Manastiri është një vend paqësor ku mendimet tuaja janë të prirura të enden nëpër korridor krahas historisë së gjatë të vendit.

Ndërsa pjesa e kishës gotike e manastirit u restaurua në vitin 1970 dhe është në gjendje të mirë, pjesa tjetër e kompleksit tani është duke u rrënuar. Frika më e madhe për manastirin vjen nga kërcënimi i një zhvilluesi të pasurive të paluajtshme që bleu një pjesë të madhe të kompleksit në 2017. Një projekt i ri i mbështetur nga autoritetet lokale mund ta zvogëlojë vendin historik në një bllok apartamentesh.

 

Garden City La Butte Rouge, Francë

Në jug të Parisit është kopshti i pabesueshëm La Butte Rouge. Pjesë e një projekti që u zhvillua midis viteve 1931 dhe 1965, arkitektët dhe kopshtarët punuan së bashku për të krijuar një koncept të ri të banesave sociale. 4000 apartamente ndajnë një hapësirë ​​të gjelbër prej 70 hektarësh që është frymëzuar nga shkollat ​​estetike Moderne, Art Deco dhe Bauhaus.

Revolucionar në kohën e tij, koncepti ishte krijimi i banesave sociale që ishin në kontakt me natyrën dhe artin. Por autoriteti lokal i Châtenay-Malabry dëshiron të shkatërrojë qytetin. Rreth 85% e ndërtesave janë në rrezik prishjeje, gjë që jo vetëm do të shohë fundin e një pjese mahnitëse të arkitekturës historike, por gjithashtu do të zhvendosë mijëra banorë që jetojnë brenda.

 

Qendra Historike e Stolberg, Gjermani

Stolberg është një nga ato qytete të vogla gjermane që të çon menjëherë në të kaluarën e zellshme të vendit. Me një nga rrugët kryesore të qendrës historike të Gjermanisë që i mbijetoi Luftës së Dytë Botërore, është një perlë e rrallë e zonës.

Deri në përmbytjet vdekjeprurëse të verës 2021. Kur rrëketë uji dolën nga lumi Vicht, u prekën 266 ndërtesa të Stolberg. Qyteti i shkatërruar nga katastrofat klimatike ka nevojë urgjente për ndihmë për t’u rindërtuar dhe për të mbrojtur të ardhmen.

 

Banjat e Neptunit, Rumani

Spa-të termale të Rumanisë janë një nga tërheqjet më të mëdha për këdo që kërkon të kalojë pak kohë në rehati luksoze. I vendosur mes një gryke malore dhe lumit Cema është Băile Herculane, një qytet termal që daton në vitin 153 pas Krishtit.

Băile Herculane ka qenë përreth për të parë ndryshimin e duarve të historisë nga themeluesit e saj romakë deri në epokën aktuale rumune. Banjat aktuale u ndërtuan në vitin 1883 dhe ato ishin banjat më moderne në Evropë në atë kohë, duke ftuar mysafirë duke përfshirë familjen mbretërore Habsburge dhe Perandorin dhe Perandoreshën e Austrisë.

Resorti është braktisur që nga rënia e komunizmit në vitin 1989 dhe në vitin 2019 u shembën dy mure e një çati dhe një mur tjetër u shemb në vitin 2021. Ka nevojë urgjente për kujdes përpara se të shembet totalisht.

 

Pallati Orléans-Borbón, Spanjë

Rezidenca verore e dikurshme e familjes së Dukës së Montpensier, Pallati Orléans-Borbón pranë Cádiz është një konglomerat i mesit të shekullit të XX të stileve ekspresive duke përfshirë arkitekturën neo-maure, neo-arabe dhe një kopsht me ndikim romantik.

Familjes iu desh të largohej me nxitim në vitin 1955 kur shkuan në mërgim. Që atëherë, prona është shkatërruar ngadalë. I rinovuar për herë të fundit në vitet ’90, pavarësisht pronës së tij nga bashkia, nuk ka pasur asnjë nxitim për të restauruar apo riparuar vendndodhjen dikur dekadente.

 

Kalaja Crèvecoeur, Holandë

Në Den Bosch është një pjesë e historisë nga fillimi i vendit të sapogjetur të Holandës. E ndërtuar në vitin 1587, Kalaja Crèvecoeur ishte një bastion ushtarak për holandezët gjatë rrethimit të 1629-s gjatë luftës me spanjollët. Ajo u përdor përsëri gjatë Luftës së Dytë Botërore nga gjermanët.

Pronësia sot nga Ministria Hollandeze e Mbrojtjes nuk e ka ndaluar kalanë nga braktisja. Strukturat janë duke u shkatërruar dhe kanë nevojë për restaurim urgjent përpara se dëmi të jetë i pakthyeshëm. Megjithatë, ka plane për një park të ri që do të përdorë karakteristikat historike të mbrojtjes për të ndihmuar në menaxhimin e ujit në përpjekje për të ndaluar dëmtimin e mëtejshëm të kalasë.