6 viktima në Holandë, kamioni hyn në turmë

Të paktën gjashtë persona u vranë dhe shtatë të tjerë u plagosën në Holandë kur një kamion u përplas në një barbekju të komunitetit.

Ndodhi mbrëmjen e së shtunës në fshatin Nieuw-Beijerlanda në jug të Roterdamit, kur policia thotë se një kamion i madh doli nga një rrugë e vogël rurale dhe u fut në breg të digës dhe u fut në grumbullimin e fshatit.

Shkaku i saktë i përplasjes është tani nën hetim, por zëdhënësi i policisë Mirjam Boers tha se shoferi i kamionit ishte një 46-vjeçar spanjoll dhe se ai nuk ishte nën ndikimin e alkoolit në momentin e përplasjes.

“Për momentin po i mbajmë të hapura të gjithë skenarët rreth fakteve”, thuhet në njoftimin e policisë.

Fotot e skenës treguan grumbuj të varur midis pemëve dhe karrigeve të shpërndara rreth tavolinave të mbajtësve dhe policia punoi gjatë natës rreth kamionit përpara se një vinç dhe një kamion tërheqës ta tërhiqnin përsëri në rrugë.

Kryebashkiaku lokal Charlie Aptroot vizitoi vendin e ngjarjes të shtunën mbrëma.

“Ngushëllimet e mia shkojnë për viktimat, familjet e tyre, dëshmitarët okularë dhe reaguesit e parë”, tha ai në një deklaratë.

Ai shtoi se kishte folur me shumë nga njerëzit në vendngjarje dhe shprehu “vlerësim për mënyrën në të cilën njerëzit janë atje për njëri-tjetrin”.

 

*TiboNews