30 orë luftime me pengmarrësit e Al Qaeda në Somali

Forcat e sigurisë i kanë dhënë fund rrethimit nga militantët e lidhur me Al Kaedën në një hotel në kryeqytetin e Somalisë, në të cilin u vranë më shumë se 20 njerëz dhe dhjetëra u plagosën, thanë autoritetet të dielën.

Dhjetëra persona që ishin marrë peng gjatë përleshjes në hotelin Hayat në Mogadishu u liruan.

Forcat e armatosura elitare luftuan me militantët për 30 orë që nga mbrëmja e së premtes, pasi sulmuesit shpërthyen dhe qëlluan me armë në hotel, i cili është i popullarizuar nga ligjvënësit dhe zyrtarët e tjerë të qeverisë.

“Kemi konfirmuar deri më tani 21 persona të vdekur dhe 117 të tjerë të plagosur”, tha Ali Haji, ministri i shëndetësisë.

“Mund të ketë kufoma që nuk janë dërguar në spitale, por janë varrosur nga të afërmit. Numri i të vdekurve dhe viktimave bazohet në shifrat e dërguara në spitale,” shtoi ministri.

Tre sulmues u qëlluan për vdekje gjatë operacionit ushtarak për t’i dhënë fund rrethimit, tha një kapiten policie.

Një i katërt u qëllua për vdekje në zonë të dielën në mëngjes teksa u përpoq të shpërndahej në popullatën civile, tha Hassan, duke shtuar se numri i saktë i sulmuesve ishte ende i paqartë.

Grupi Al Shabaab i lidhur me Al Kaedën, i cili ka luftuar për të rrëzuar qeverinë për më shumë se një dekadë, mori përgjegjësinë për sulmin.

Ajo dëshiron të vendosë sundimin e saj bazuar në një interpretim të rreptë të ligjit islam.

Sulmi i së premtes në Hayat ishte incidenti i parë i madh që kur presidenti Hassan Sheikh Mohamud mori detyrën në maj.

Sulmuesit qëlluan dhe vranë civilët që u larguan drejt murit të kompleksit të hotelit dhe portës së tij të hedhur në erë pasi ata goditën, tha një tjetër kapiten policie, duke shtuar se ata vranë 10 personel sigurie me armë zjarri dhe granata.

Aden Ali, një i mbijetuar, tha se po pinte një filxhan çaj në hotel kur dëgjoi shpërthimin e parë. Ai vrapoi drejt murit të kompleksit me të tjerët ndërsa militantët qëlluan mbi ta.

“Ne ishim shumë në arrati, mbi 20 vetë. Kur dola nga hoteli, pashë tetë prej nesh. Ndoshta pjesa tjetër vdiqën nga të shtënat,” tha Ali.

Një grup tjetër njerëzish në hotel ikën në një kat të sipërm, ku u vranë nga militantët të cilët fillimisht hodhën në erë shkallët për të parandaluar arratisjen, tha Ali.

Forcat e sigurisë arritën të lirojnë disa nga ata që u mbyllën në dhomat e tyre në katet e sipërme pas disa orësh, tha ai.

Rreth 106 persona u liruan, duke përfshirë gra dhe fëmijë, tha një komandant i lartë i policisë.

Banorët po bluanin rreth hotelit të bombarduar të dielën. Ndërtesa u dëmtua shumë.

“Ne jemi ende duke hetuar shpërthimet,” tha Mohamed Ali, një oficer ushtarak në vendngjarje.

 

*TiboNews