18 të vrarë në operacionin e policisë në Rio de Zhaneiro

Të paktën 18 persona vdiqën këtë të enjte gjatë një bastisjeje të policisë kundër bandave të krimit të organizuar në Favela Complexo do Alemao, një nga komplekset më të mëdha në qytetin e Rio de Janeiro, njoftoi policia civile e atij qyteti brazilian.

Nga numri i përgjithshëm i të vdekurve, 16 janë të “dyshuar” se i përkasin bandave kriminale, një tjetër është një grua 50-vjeçare që banonte në zonë dhe pjesa tjetër është një burrë me uniformë 38-vjeçare, shpjegoi një zëdhënës i policisë civile në një konferencë për shtyp, e cila më herët kishte raportuar për vdekjen e pesë personave.

Një tjetër oficer me uniformë mbeti i plagosur në këmbë dhe u dërgua në spital pranë vendit të ngjarjes, ku ndodhet në gjendje stabile, thuhet në njoftimin e Policisë së Militarizuar.

Dëshmitarët në vendngjarje siguruan se, pas bastisjes së policisë dhe shkëmbimit të zjarrit, fqinjët thërrisnin nga dritaret e shtëpive të tyre: “Duam paqe!”

“Është një masakër brenda, të cilën policia e quan operacion”, tha një grua e cila foli në kushte anonimiteti nga frika e hakmarrjes. “Nuk na lejohet të ndihmojmë viktimat,” tha ajo, duke shtuar se pa një burrë që u përpoq ta bënte dhe u arrestua.

Gati 400 ushtarë morën pjesë në operacion, të cilët hynë në Complexo do Alemao, një konglomerat i dëshpëruar favelash në veri të qytetit, që herët në mëngjes.

Sipas njoftimit të autoriteteve, ekipet e Policisë së Militarizuar dhe Civile “janë sulmuar me plumba në pika të ndryshme të Kompleksit”.

Operacioni për të cilin u përdorën edhe katër avionë dhe dhjetë automjete të blinduara, u kërkuan anëtarët e një bande të dedikuar për vjedhjen e makinave dhe mallrave dhe grabitjen e bankave.

Gjatë aksionit, autoritetet sekuestruan një mitraloz të kalibrit 50 (i aftë për të rrëzuar një helikopter), katër pushkë dhe dy pistoleta.

Dëshmitë e mbledhura raportuan shkëmbime intensive të armëve midis autoriteteve dhe kriminelëve. Disa video të publikuara nga përdoruesit e internetit tregojnë një shpërthim zjarri në një helikopter të policisë.

Ky është operacioni i dytë në më pak se dhjetë ditë në zonë, pasi një tjetër aksion i uniformave më 12 korrik la gjashtë të vdekur.

Përplasjet mes policisë dhe grupeve kriminale që kundërshtojnë kontrollin e trafikut të drogës janë të shpeshta në zonat më të varfra të Rio de Zhaneiros, të dënuara me dhunë.

Operacionet policore në Rio de Zhaneiro kanë vënë alarmin e organizatave të të drejtave të njeriut, të cilat kanë kërkuar kontroll mbi uniformat.

Në vitin 2021, më shumë se 6,100 njerëz vdiqën në duart e policisë, sipas të dhënave.

Muaj më parë, Gjykata e Lartë vendosi një sërë kushtesh për inkursionet e policisë në favelat e Rios, në mënyrë që të pakësohen vdekjet dhe shkeljet e të drejtave të njeriut nga policia. Gjykata urdhëroi që forca vdekjeprurëse të përdoret vetëm pasi të ketë shteruar të gjitha mjetet e tjera për të mbrojtur jetën.

Vendimi ishte në përgjigje të një bastisjeje në favelën Jacarezinho në vitin 2021, në të cilën u vranë 28 persona. Siç ndodhi të enjten, me atë rast u vra një oficer, duke çuar në spekulime se ai ishte shkaku i abuzimeve dhe ekzekutimeve.