7 parqet më të bukura në botë

Parqet kombëtare janë vende të shkëlqyera për t’u vizituar gjatë pushimeve. Këto streha natyrore janë një mënyrë e shkëlqyeshme për të zbuluar kulturën vendase, ndërsa shijoni peizazhe madhështore. Këtu janë 7 parqet më të bukura në botë, për t’u shtuar në listën tuaj të dëshirave për pushimet e ardhshme.

Parku Kombëtar i Liqeneve të Plitvicës, Kroaci

I përfshirë në listën e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s që nga viti 1979, ky është parku kombëtar më i vjetër dhe më i madh i Kroacisë. Ai njihet më së shumti për liqenet e tij, të formuar nga erozionet e gurëve gëlqerorë prej mijëra vitesh dhe të gjitha të ndërlidhura nëpërmjet ujëvarave të mrekullueshme. Vizitorët mund të ecin nëpër zona të pyllëzuara për të admiruar liqenet, megjithëse noti nuk lejohet.

Parku Kombëtar Torres del Paine, Kili

I vendosur në Patagoni, ky park i mrekullueshëm është pjesë e programit të UNESCO-s, “Njeriu dhe Biosfera”. Është shpallur mrekullia e tetë e botës në vitin 2013. Ky park përfshin mjedise të ndryshme, duke përfshirë stepat, akullnajat dhe malet mbresëlënëse, duke u dhënë vizitorëve përshtypjen e përjetimit të katër stinëve në një ditë. Vizitorët gjithashtu mund të kapin një paraqitje të shkurtër të llojeve të ndryshme të kafshëve në habitatin e tyre natyror, duke e bërë atë një destinacion të preferuar për fotografët dhe adhuruesit e kafshëve.

Parku Kombëtar Fiordland, Zelanda e Re

I gdhendur nga akullnajat disa mijëvjeçarë më parë, ky park në Zelandën e Re është pjesë e legjendës Maori: gjysëm-perëndia Tu-te-raki-whanoa thuhet se ka gdhendur vetë fiordet madhështore. Ky park ka një klimë unike që pyjet tropikale t’i lënë vendin maleve mbresëlënëse. Fauna ujore është gjithashtu veçanërisht interesante për zhytësit, të cilët mund të admirojnë koralet e rralla kuq e zi.

Parku Kombëtar Kruger, Afrika e Jugut

Ky park u ofron vizitorëve një larmi përvojash unike. Së pari, adhuruesit e historisë dhe arkeologjisë do të duan të eksplorojnë vende të ndryshme historike të parkut, duke shfaqur piktura shkëmbore dhe artefakte që datojnë mijëra vjet më parë. Së dyti, savana me jetë kafshësh, duke përfshirë pesshen e famshme të kafshëve të mëdha (luanë, elefantë, buallë, leopardë dhe rinocerontë) dhe shumë lloje të tjera unike të kafshëve dhe bimëve.

Rezerva Natyrore e Luginës së Jiuzhaigou, Kinë

I vendosur në prefekturën autonome Aba Tibetan Qiang, në jugperëndim të Kinës, ky rezervat natyror është përfshirë në listën e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, si dhe në programin e tij “Njeriu dhe Biosfera”. Vjeshta është koha më e mirë për të vizituar parkun, kur pemët pyjore janë të veshura me një spektër të plotë ngjyrash, në kontrast spektakolar me liqenet. Parku është gjithashtu shtëpia e pandave gjigante, një specie e rrezikuar.

Wrangell – St. Parku dhe rezerva Kombëtare Elias, Alaska, SHBA

Wrangell – St. Elias është parku më i madh kombëtar në SHBA, ai përfshin katër vargmalet malore, duke përfshirë disa vullkane (njëri prej të cilëve, mali Wrangell, është ende aktiv), si dhe akullnaja mahnitëse. Peizazhet befasuese janë perfekte për të gjitha llojet e aktiviteteve. Parku kufizohet me dy parqe kanadeze – Parkun Kombëtar Kluane në Yukon dhe Parkun Provincial Tatshenshini-Alsek në Kolumbinë Britanike. Së bashku, këto tre parqe janë renditur si një set i Trashëgimisë Botërore nga UNESCO.

Parku Kombëtar i Luginës Kidepo, Ugandë

Fushat dhe luginat gjysmë të thata të këtij parku janë një vend i shenjtë për shumë lloje kafshësh dhe një shesh lojrash perfekt për adhuruesit e safari-t. Sezoni i thatë që përfshin korrik-gushtin është koha më e mirë për t’u vizituar, kur kafshët mblidhen rreth ujit. Në ekspedita apo ecje nëpër park, vizitorët mund të shohin luanë, gazela, elefantë, gjirafa dhe dhjetëra specie të tjera.