AlbanianEnglish
Image Alt

News

Një grup prej më shumë se 30 refugjatësh organizuan të premten në Tiranë një pedalim sensibilizues kundër dhunës me bazë gjinore. Me bluza portokalli, të cilat mbanin mbishkrimin "You are not alone", frazë kjo gjithashtu e thënë nga një prej refugjateve

Parku Kombëtar i Lurës është një nga parqet më të bukur dhe të egër në Shqipëri. Fatkeqësisht, parku pësoi një shpyllëzim masiv nga prerja e paligjshme e pemëve, si dhe për shkak të një serie zjarresh që shkaterruan pyjet e

Bashkia e Tiranës vijon me asfaltimin dhe ndriçimin e rrugëve duke shtrirë investimet jo vetëm në qendër, por edhe në periferi. Së fundmi projekt rikonstruksioni po aplikohet edhe në rrugën “Hamide Dalipi” në Sauk, ku Kryetari i Bashkisë Erion Veliaj, zhvilloi

Papa Françesku mbajti këtë javë një lutje tejet prekëse për vuajtjet e ukrainasve në luftë. Gjatë ceremonisë tradicionale në qendër të Romës, Papa u përlot nga emocionet aq sa nuk mundi të shtojë fjalë për rreth 30 sekonda gjatë thirrjs së

Një fushë futbolli e kthyer në kanavacë arti në Katar hyri së fundmi në librin e rekordeve Guiness si piktura më e madhe në botë. I marrë përsipër nga artisti iranian Emad Salehi, piktura përbëhej nga 9,652 metra katrorë të një

Dollari amerikan pësoi një rritje befasuese përgjatë vitit 2022 duke goditur monedhat e tjera në mbarë botën. Korporatat Amerikane dhe Investitorët atje ishin të vetmit që panë fitime të majme në mesin e një krize globale. Dollari amerikan qëndroi përgjatë muajit shtator

Këtë të shtunë, do të zhvillohet në Tiranë ceremonia e hapjes së projektit Ekipet Sportive në Shkolla "Festa Olimpike”. Në këtë projekt përfshihen 10,000 nxënës, 22,000 pjesëmarrës, 700 skuadra nga 61 bashki të Republikës së Shqipërisë dhe 350 trajnerë. Për mbarëvajtjen

SHBA thuhet se po planifikon të vendosë sanksione të reja kundër Rusisë për të ndëshkuar Moskën për përdorimin e dronëve iranianë në Ukrainë. Sipas dy zyrtarëve amerikanë, sanksionet do të vendosen sipas Aktit Global Magnitsky, një ligj i vitit 2016 që

Duke filluar nga viti i ardhshëm, të rinjtë francez do të mund t’i marrin kondomët falas. Kështu ka njoftuar Presidenti Emmanuel Macron gjatë një aktiviteti për të rinjtë, një formë kjo për të ulur sëmundjet seksualisht të transmetueshme. Prej 1 janarit 2023,

Japonia do të bashkëpunojë me Mbretërinë e Bashkuar dhe Italinë për të zhvilluar një avion luftarak të gjeneratës së ardhshme deri në vitin 2035, njoftuan qeveritë e tre vendeve. Tokio, Londra dhe Roma po fillojnë një “projekt ambicioz për të

Sipas parashikimeve të Bankës Kombëtare të Ukrainës, shuma e ndihmës ndërkombëtare për Ukrainën do të kalojë 31 miliardë dollarë deri në fund të vitit. Deklarata përkatëse u dha nga Guvernatori i NBU. Ai vuri në dukje se ndihma financiare ndërkombëtare e

Këngëtarja me famë botërore, Celine Dion, nuk mundet të performojë më si dikur, për shkak të një çrregullimi neurologjik. Lajmin e ka dhënë vetë artistja 56-vjeçare përmes një videoje të shpërndarë në rrjetet sociale. Këngëtarja kanadeze tha se ishte diagnostikuar me të

Policia e Kosovës njoftoi se një pjesëtar i saj është lënduar lehtë gjatë një sulmi të armatosur në veriun e Kosovës.Në një njoftim të policisë thuhet se sulmi ka ndodhur reth orës 23:00 në fshatin Serbovc të komunës së Zveçanit. Policia

Vizita e Këshilltarit të Departamentit amerikan të Shtetit, Derek Chollet, do të jetë e gjatë nga 11 dhjetori deri me 17 dhjetor dhe Kosova nuk do të jetë vendi i vetëm që do ta vizitojë. Vizitat do t'i nis në

Kërkesat për azil të shtetasve shqiptarë mbeten të larta edhe në Greqi krahas Britanisë së Madhe dhe disa vendeve të Bashkimit Evropian si Gjermania, dhe Franca. Sipas të dhënave të Ministrisë greke të Migracionit dhe Azilit në dhjetë muajt e parë

Këshilltari i Departamentit amerikan të Shtetit, , tha se zgjedhjet për pushtetin komunal në veriun e Kosovës të banuar me shumicë serbe duhet të shtyhen dhe se për këtë çështje do të diskutojë më udhëheqësit e Kosovës gjatë vizitës së

Në një botë virtuale ku moria e informacioneve është e pafundme na ndodh shpesh që të kemi qasje ndaj burimeve të gabuara. Informacionet e pasakta kanë qenë shpesh objekt i padive të ndryshme në gjykatat ndërkombëtare dhe kësaj here me sa

You don't have permission to register