Zjarri në Bangladesh, 49 të vrarë e qindra të plagosur

Një zjarr dhe një shpërthim i madh kanë vrarë të paktën 49 persona dhe kanë plagosur qindra të tjerë në një depo magazinimi pranë qytetit të Chittagong, Bangladesh.

Qindra njerëz kishin mbërritur për të shuar zjarrin kur një numër i kontejnerëve të transportit shpërthyen në vendin në Sitakunda.

Mendohet se në disa nga kontejnerët ruheshin lëndë kimike.

Zjarret industriale janë të zakonshme në Bangladesh dhe shpesh fajësohen për rregulloret e dobëta të sigurisë.

Shumë prej të plagosurve thuhet se janë në gjendje kritike dhe numri i të vrarëve pritet të rritet.

Spitalet në zonë janë të mbingarkuar, me turma njerëzish që presin në korridor për trajtim. Mjekët kanë apeluar për dhurim gjaku dhe klinikat ushtarake po ndihmojnë në trajtimin e të plagosurve.

Zjarri shpërtheu rreth orës 21:00 me orën lokale të shtunën dhe qindra zjarrfikës, policë dhe vullnetarë mbërritën shpejt në vendngjarje.

Ndërsa ata u përpoqën të shuanin zjarrin, një shpërthim i madh tronditi vendin, duke përfshirë shumë nga shpëtimtarët në flakë dhe duke hedhur mbeturina dhe njerëz në ajër.

“Shpërthimi sapo më hodhi rreth 10 metra larg vendit ku po qëndroja. Duart dhe këmbët e mia janë djegur,” tha një shofer kamioni Tofael Ahmed.

Vullnetarët, disa të veshur vetëm me sandale në këmbë, vazhduan të sillnin trupa nga rrënojat që digjeshin të dielën në mëngjes.

Fotot e pasojave tregojnë mbetjet e kontejnerëve metalikë të transportit dhe çatinë e shembur të një magazine.

Të paktën pesë zjarrfikës u vranë nga shpërthimi dhe disa të tjerë u plagosën. Shumë njerëz janë ende të zhdukur, përfshirë gazetarët që raportonin për zjarrin para shpërthimit.

Shpërthimi ishte aq i madh sa u dëgjua disa kilometra larg dhe theu xhamat e ndërtesave aty pranë. Një shitës vendas u tha gazetarëve se një pjesë e mbeturinave kishte fluturuar gjysmë kilometri. Ai përshkroi se kishte parë “topa zjarri që binin si shi” pas shpërthimit.

Shumë njerëz në Bangladesh po e krahasojnë shpërthimin me shpërthimin e madh që goditi Bejrutin në vitin 2020. Vendasit kanë raportuar se kanë dëgjuar shpërthimin nga 30-40 km larg.

Zjarrfikësit ende po përpiqeshin të shuanin zjarrin të dielën, me shpërthime të vazhdueshme duke e bërë atë më të vështirë, sipas zyrtarëve të zjarrit.

Ushtria ka vendosur thasë me rërë për të parandaluar derdhjen e kimikateve në Oqeanin Indian.

Rreth 4,000 kontejnerë u ruajtën në depon në Sitakunda, e cila është rreth 40 km nga Chittagong, porti kryesor detar i Bangladeshit dhe qyteti i dytë më i madh. Sitakunda vepron si një pikë tranziti për mallrat që udhëtojnë nëpër port.

Një zyrtar i qeverisë rajonale tha se depoja përmbante miliona dollarë veshje që prisnin të eksportoheshin te shitësit perëndimorë.

Bangladeshi është një furnizues kryesor i veshjeve në Perëndim dhe ka përparuar gjatë dekadës së fundit duke u bërë eksportuesi i dytë më i madh në botë i veshjeve.

Por rregulloret e sigurisë shpesh injorohen ose zbatohen keq, dhe ka pasur disa zjarre të mëdha dhe incidente të tjera në fabrika vitet e fundit.