AlbanianEnglish

Zjarret në Spanjë, evakuuohen 2 000 banorë

Rreth 2,000 njerëz u evakuuan gjatë natës nga e mërkura deri të enjten për shkak të një zjarri të në provincën e Malaga, në Spanjën jugore, ku flakët tashmë kanë shkatërruar 10,000 hektarë.

Zjarri filloi pasditen e së mërkurës në Sierra Bermeja, në rajonin jugor të Andaluzisë, pak para fillimit të valës së të nxehtit që shkoi deri në 40°C në zonë.

Sipas autoriteteve, rreth 500 zjarrfikës dhe anëtarë të Njësisë së Emergjencave Ushtarake (UME) u vendosën në zonë për të shuar zjarrin, të cilësuar si të fuqishëm dhe “të ndërlikuar” për t’u menaxhuar për shkak të erës dhe terrenit të vështirë.

You don't have permission to register