Zjarret në Kaliforni, mijëra banorë largohen nga shtëpitë

Zjarrfikësit vazhdojnë të bëjnë përparim kundër një zjarri të madh pyjor në Kaliforni që detyroi evakuimin e mijëra njerëzve dhe shkatërroi 41 shtëpi dhe ndërtesa të tjera pranë Parkut Kombëtar Yosemite, thanë zyrtarët të martën.

Ekuipazhet që po luftonin me zjarrin e Oak në Mariposa morën një pushim nga lagështia e shtuar dhe temperaturat më të ulëta ndërsa lagështia musonale lëvizte nëpër ultësirat e Sierra Nevada, tha një raport të martën mbrëma nga Departamenti i Pyjeve dhe Mbrojtjes nga Zjarri i Kalifornisë, ose Cal Fire.

Pas rritjes minimale të hënën dhe gjatë natës, zjarri kishte konsumuar gati 75 kilometra katrorë tokë pyjore, me 26% kontroll të martën, tha Cal Fire. Shkaku ishte nën hetim.

“Megjithëse progresi i mirë vazhdon në lidhje me zjarrin, ka shumë punë për të bërë,” tha Cal Fire.

Tymi i rëndë nga zjarri u largua për më shumë se 322 kilometra, duke arritur në liqenin Tahoe, pjesë të Nevadës dhe zonën e Gjirit të San Franciskos, thanë zyrtarët.

Më shumë se 3,000 zjarrfikës të mbështetur nga 24 helikopterë dhe 94 buldozerë po luftonin me zjarrin që shpërtheu të premten e kaluar në jugperëndim të parkut, pranë qytetit të Midpines. Ai shpërtheu në përmasa të shtunën ndërsa flakët shpërthyen nëpër shkurre dhe pemë të thata në mes të thatësirës më të keqe në dekada.

Shumë rrugë u mbyllën, duke përfshirë një shtrirje të Rrugës Shtetërore 140 që është një nga rrugët kryesore në Yosemite.

Kalifornia ka përjetuar zjarre gjithnjë e më të mëdha dhe më vdekjeprurëse në vitet e fundit pasi ndryshimet klimatike e kanë bërë Perëndimin shumë më të ngrohtë dhe më të thatë gjatë 30 viteve të fundit. Shkencëtarët kanë thënë se moti do të vazhdojë të jetë më ekstrem dhe zjarret më të shpeshta, shkatërruese dhe të paparashikueshme.

Zjarrfikësit gjithashtu bënë përparim kundër një zjarri të mëparshëm që u dogj në buzë të një korije me sekuja gjigante në pjesën më jugore të Yosemite. Zjarri Washburn, që përfshin një zonë prej 19 km katrorë, u izolua 91% të martën pasi u dogj për më shumë se dy javë dhe u zhvendos në Pyllin Kombëtar të Sierrës.

Në Teksasin e Veriut, ekuipazhet po luftojnë me një zjarr që shkatërroi 16 shtëpi dhe dëmtoi pesë të tjera mes temperaturave të larta dhe erërave të forta. Në një deklaratë të së martës, zyrtarët thanë se kishte “pika të nxehta të rëndësishme” në të gjithë zjarrin e malit të shkumës pranë Glen Rose. Zjarri ishte vetëm 20% nën kontroll.

 

*Përkthyer dhe përshtatur nga TiboNews.