Zjarre kanë pushtuar gjithë Evropën

Zjarret shpërthyen në Portugali, Spanjë, Francë dhe Kroaci të enjten, duke djegur shtëpi dhe duke kërcënuar jetesën, ndërsa pjesa më e madhe e Evropës u ndez në një valë të nxehti që ka çuar temperaturat deri në 40°C në disa pjesë.

Kombet në të gjithë Evropën Jugore, që po përjetojnë valën e dytë të të nxehtit, janë goditur nga një seri zjarresh gjatë javëve të fundit.

Në lagjen qendrore Leiria të Portugalisë, zjarrfikësit e lodhur luftuan për të kontrolluar flakët që janë ndezur nga erërat e forta. Pamjet nga zona të mërkurën treguan tymin duke errësuar qiellin dhe duke u fryrë nëpër një autostradë, ndërsa flakët lëpiheshin rreth çatisë së shtëpive në një fshat të vogël.

“Dje ishte një ditë shumë e vështirë,” tha kryeministri portugez Antonio Costa teksa mori pjesë në një konferencë me institutin kombëtar meteorologjik IPMA.

“Është absolutisht thelbësore që të shmangim ngjarje të reja, sepse kjo çon në lodhjen e zjarrfikësve dhe të gjithë të tjerëve, të cilët po bëjnë çmos për të kontrolluar situatën.”

Zjarri më shqetësues ishte pranë qytetit Pombal, ku të enjten avionë dhe helikopterë hodhën ujë mbi flakët që po rrëzonin një kodër të veshur me pisha dhe pemë eukalipti.

Përtej kufirit në Spanjën perëndimore, një zjarr që filloi në rajonin e Extremadurës të martën përfshiu provincën Salamanca në rajonin e Castile dhe Leon, duke detyruar evakuimin e 49 fëmijëve nga një kamp veror të enjten. Autoritetet rajonale thanë se 9900 hektarë tokë ishin djegur.

Agjencia meteorologjike e Spanjës AEMET priste që vala e të nxehtit të arrinte kulmin e saj më vonë të enjten, me temperatura që mund të tejkalojnë 44 gradë Celsius në pjesë të mëdha të Spanjës jugore.

Në bregun e Adriatikut të Kroacisë, avionët zjarrfikës u hodhën poshtë për të hedhur ujë mbi pyjet e djegura dhe trupat u thirrën për të ndihmuar zjarrfikësit që po luftonin për të frenuar tre zjarre të mëdha rreth Zadarit dhe Shibenekut.

Në Francën jugperëndimore, më shumë se 1,000 zjarrfikës të mbështetur nga nëntë avionë me ujë po luftonin me dy zjarret që filluan të martën. Zjarret kanë djegur tashmë 5300 hektarë, një shifër që është dyfishuar gjatë 24 orëve të fundit.

“Situata në terren është e pafavorshme, ka nxehtësi përvëluese dhe erë,” tha për mediat lokale Fabienne Buccio, prefekt i departamentit të Gironde. “Dhe, meqë nata është gati të bjerë, ne nuk do të jemi në gjendje të përdorim mjetet tona ajrore.”

Ajo u kërkoi gjithashtu turistëve që planifikojnë të pushojnë në rajon që të shmangin zonën për disa ditë ose javë.

Një nga dy zjarret në Gironde ishte rreth qytetit të Landiras në jug të Bordeaux, ku 2,400 hektarë janë djegur, rrugët janë mbyllur dhe 500 banorë janë evakuuar.

Zjarri tjetër, tani më i madhi me 2,900 hektarë, ishte përgjatë bregut të Atlantikut, afër “Dune du Pilat” – duna më e lartë e rërës në Evropë. në zonën e Gjirit Arcachon, mbi të cilën u panë re të rënda tymi të errët që ngriheshin në qiell.

Rreth 6,000 njerëz u evakuuan nga kampingjet përreth të mërkurën dhe 4,000 të tjerë herët të enjten.

Një zjarr i egër shpërtheu gjithashtu pranë qytetit juglindor të Tarascon të enjten, duke djegur disa qindra hektarë tokë.

“Është hera e parë që ka një zjarr kaq të rëndë,” u tha gazetarëve kryebashkiaku i Tarascon në zonë.

Mijëra njerëz u evakuuan gjithashtu nga shtëpitë në gadishullin jugperëndimor Datca të Turqisë, pasi zjarri që filloi të mërkurën u ndez nga erërat e forta gjatë natës dhe kërcënoi zonat e banuara.

Ministri i Pyjeve tha se zjarri ishte vënë nën kontroll të enjten pasi shtatë avionë zjarrfikës dhe 14 helikopterë u vendosën për ta frenuar atë.

Shkencëtarët fajësojnë ndryshimet klimatike të shkaktuara nga njerëzit për frekuencën e shtuar të motit ekstrem si valët e të nxehtit, të cilat kanë goditur gjithashtu pjesë të Kinës dhe Shteteve të Bashkuara ditët e fundit.

Një studim në revistën Nature javën e kaluar zbuloi se numri i valëve të të nxehtit në Evropë është rritur tre deri në katër herë më shpejt se në pjesë të tjera të zonës së mesme të hemisferës veriore, si Shtetet e Bashkuara dhe Kanada.

“Evropa është shumë e prekur nga ndryshimet në qarkullimin atmosferik,” tha Kai Kornhuber, një shkencëtar klimatik në Universitetin e Kolumbisë.