Zhduket avioni me 22 pjesëtarë në bord

Një aeroplan i vogël pasagjerësh me 22 persona në bord u zhduk në Nepal të dielën dhe autoritetet pezulluan kërkimin në terren pasi ra nata.

“Operacioni i kërkimit është pezulluar për sot për shkak të errësirës”, tha zëdhënësi i policisë Bishnu Kumar K.C. “Ne nuk mund të bënim ndonjë përparim. Kërkimi do të rifillojë nesër herët.”

Zyrtarët thanë se moti i keq dhe terreni malor kishin penguar përpjekjet e tyre për të gjetur aeroplanin, De Havilland Canada DHC-6-300 Twin Otter i operuar nga Tara Air në pronësi private.

Avioni u ngrit në mëngjes për një fluturim 20-minutësh, por humbi kontaktin me kullën e kontrollit pesë minuta para se të ateronte, thanë zyrtarët qeveritarë.

Avioni u nis nga qyteti turistik i Pokhara, 125 km në perëndim të kryeqytetit, Katmandu. Ai ishte drejtuar për në Jomsom, i cili është rreth 80 km në veriperëndim të Pokhara dhe është një vend i njohur turistik dhe pelegrinazhi.

Televizioni shtetëror i Nepalit tha se fshatarët kishin parë një aeroplan në zjarr në burimin e lumit Lyanku Khola në rrëzë të malit Himalayan Manapathi, në një lagje në kufi me Tibetin.

“Ekipet e kërkimit tokësor po vazhdojnë në atë drejtim,” tha zëdhënësi i Tara Air Sudarshan Gartaula, duke iu referuar vendit të zjarrit. “Mund të jetë një zjarr nga fshatarët ose nga barinjtë e lopëve. Mund të jetë çdo gjë.”

Autoriteti i Aviacionit Civil të Nepalit (CAAN) tha gjithashtu se një ekip ishte drejtuar në atë zonë.

Linja ajrore tha se avioni mbante katër indianë, dy gjermanë dhe 16 nepalianë, duke përfshirë tre anëtarë të ekuipazhit.

Faqja e internetit për gjurmimin e fluturimeve Flightradar24 tha se avioni i zhdukur, me numër regjistrimi 9N-AET, bëri fluturimin e tij të parë në prill 1979.

Zyra e motit tha se kishte një mbulesë të dendur të reve në zonën Pokhara-Jomson që nga mëngjesi.

Nepali, shtëpia e tetë nga 14 malet më të larta në botë, përfshirë Everestin, ka një rekord aksidentesh ajrore. Moti i tij mund të ndryshojë papritur dhe pistat e avionëve zakonisht ndodhen në zona malore që janë të vështira për t’u arritur.

Në fillim të vitit 2018, një fluturim i US-Bangla Airlines nga Dhaka në Katmandu u rrëzua në ulje dhe mori flakë, duke vrarë 51 nga 71 personat në bord.

Në vitin 1992, të gjithë 167 personat në bordin e një avioni të Pakistanit International Airlines (PIAa.PSX) u vranë kur ai u përplas në një kodër ndërsa u përpoq të ulej në Katmandu.