AlbanianEnglish

Zgjedhjet në Brazil, Lula dhe Bolsonaro në balotazh

Zgjedhjet e Brazilit po shkojnë në një raund të dytë, në të cilin krahu i majtë Luiz Injasio Lula da Silva do të përballet me presidentin aktual të ekstremit të djathtë. Me pothuajse të gjitha votat e numëruara, Lula kishte fituar 48% kundrejt 43% të Bolsonaros, një rezultat shumë më i afërt se sa kishin sugjeruar sondazhet.

Por Lula nuk arriti më shumë se 50% të votave të vlefshme, të nevojshme për të parandaluar balotazhin. Votuesit tani kanë katër javë për të vendosur se cili nga të dy duhet të udhëheqë Brazilin.

You don't have permission to register