Zelensky: Kemi rimarrë 6000 km2 nga Rusia

Forcat ukrainase kanë kapur edhe më shumë territor nga Rusia ndërsa vazhdojnë kundërofensivën e tyre, ka thënë presidenti i vendit.

Volodymyr Zelensky tha se trupat tani kanë rimarrë më shumë se 6,000 km katrorë nga kontrolli rus në shtator, në lindje dhe në jug.

Rusia ka pranuar humbjen e qyteteve kryesore në rajonin verilindor të Kharkiv, në atë që shihet nga disa ekspertë ushtarakë si një përparim i mundshëm në luftë.

Moska e përshkruan tërheqjen e trupave të saj nga rajoni ditët e fundit si një “rigrupim” me synimin për t’u fokusuar në rajonet Luhansk dhe Donetsk në lindje të Ukrainës.

Ky pretendim është tallur edhe në Rusi, me shumë përdorues të mediave sociale atje që e përshkruan tërheqjen e deklaruar si “të turpshme”.

Duke folur më vonë të hënën, Sekretari i Shtetit i SHBA Antony Blinken tha se forcat ukrainase kishin bërë “përparim të rëndësishëm” në kundërsulmin e tyre, por shtoi se ishte shumë herët për të parashikuar rezultatin.

“Rusët mbajnë forca shumë të rëndësishme në Ukrainë, si dhe pajisje, armë dhe municione. Ata vazhdojnë t’i përdorin ato pa dallim jo vetëm kundër forcave të armatosura ukrainase, por civilëve dhe infrastrukturës civile siç kemi parë,” tha zoti Blinken.

Presidenti rus Vladimir Putin urdhëroi një pushtim të plotë të Ukrainës më 24 shkurt. Rusia ende mban rreth një të pestën e vendit.

Në fjalimin e tij të fundit me video të hënën, Presidenti Zelensky tha: “Nga fillimi i shtatorit e deri më sot, luftëtarët tanë kanë çliruar tashmë më shumë se 6,000 km katrorë të territorit të Ukrainës, në lindje dhe jug”.

“Lëvizja e trupave tona vazhdojnë,” tha ai.

Kundërofensiva duket se ka qenë e shpejtë. Të enjten e kaluar, Presidenti Zelensky tha se forcat ukrainase kishin rimarrë 1,000 km katrorë, por deri të dielën kjo shifër e deklaruar ishte trefishuar në 3,000 km katrore.

Zelensky falënderoi disa nga brigadat e Ukrainës të përfshira në kundërsulm, duke i përshkruar luftëtarët e tyre si “heronj të vërtetë”.

Ai nuk zbuloi se cilat qytete dhe fshatra ukrainase ishin çliruar.

Ushtria ruse më herët pranoi se trupat e saj duhej të largoheshin nga qytetet kryesore të Balakliya, Izyum dhe Kupiansk në rajonin e Kharkiv. Rusia tani kontrollon vetëm një pjesë të vogël lindore të rajonit.

Përparime të rëndësishme, megjithëse më të ngadalta, nga trupat ukrainase janë raportuar gjithashtu në rajonin jugor të Khersonit, i cili kufizohet me Krimenë, një gadishull ukrainas i aneksuar nga Rusia në 2014.

Zyrtarët e mbrojtjes në Mbretërinë e Bashkuar thonë se sukseset e fundit të ushtrisë ukrainase do të kenë “ndikim të rëndësishëm” për dizajnin e përgjithshëm operacional të Rusisë.

Megjithatë, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov ka këmbëngulur se operacionet ushtarake në Ukrainë do të vazhdojnë “derisa të gjitha detyrat që ishin vendosur fillimisht” të jenë përmbushur.

Rusia thotë se forcat e saj kanë kryer sulme në ato zona të rimarrë nga Ukraina ditët e fundit.

Valerii Marchenko, kryebashkiak i Izyum tha se ushtria ukrainase ishte në qytetin e tij dhe flamuri shtetëror ishte ngritur.

Ushtria tani është e angazhuar në pastrimin e qytetit të shkatërruar nga lufta dhe forcat ukrainase po kërkojnë për ushtarë rusë që mund të fshihen në shtëpitë e njerëzve.

Marchenko tha se pas “rreth 10 ditësh”, banorët që duhej të largoheshin nga qyteti do të mund të ktheheshin “të sigurt”.

Rusia është akuzuar se ka shënjestruar infrastrukturën civile në shenjë hakmarrjeje për pengesat në fushën e betejës.

Një valë sulmesh raketash të dielën shkaktoi ndërprerje masive të energjisë elektrike në veri-lindje të Ukrainës, duke lënë dhjetëra mijëra njerëz pa energji elektrike dhe ujë të rrjedhshëm për disa orë.

 

*TiboNews