Zelenskiy ‘del nga Kievi’ për herë të parë që nga fillimi i luftës

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy vizitoi trupat në vijën e frontit në rajonin verilindor të Kharkiv të Ukrainës të dielën.

Udhëtimi shënon paraqitjen e tij të parë zyrtare jashtë rajonit të Kievit që nga fillimi i pushtimit rus më 24 shkurt.

Faqja e internetit e zyrës së presidentit tha se Zelenskiy foli me ushtarët, duke shpërndarë lavdërime dhe dhurata.

Disa shpërthime u dëgjuan në qytetin e Kharkiv, vetëm disa orë pas vizitës së presidentit.

Kharkiv i është nënshtruar bombardimeve ruse ditët e fundit pas disa javësh qetësie relative.

Trupat ruse kanë përparuar në pjesët lindore të Ukrainës.

Forcat pushtuese duket se janë afër kapjes së të gjithë rajonit të Luhanskut të Donbasit, një nga qëllimet më modeste të luftës që Kremlini vendosi pasi braktisi sulmin e tij ndaj Kievit përballë rezistencës ukrainase.

Automjetet e blinduara ukrainase ishin të pranishme pranë Bakhmut në zonën lindore të Donetsk të dielën.

Autoritetet kishin raportuar se artileria ruse po bombardonte rrugën Lysychansk-Bakhmut, të cilën Rusia duhet ta marrë për të rrethuar forcat ukrainase në rajon.

Zelenskiy foli për tensionin në lindje të shtunën.

“Situata është shumë e ndërlikuar. Sidomos në ato zona në rajonin e Donbasit dhe Kharkivit ku ushtria ruse po përpiqet të shtrydhë të paktën një rezultat për veten e tyre.

“Por mbrojtjet tona po qëndrojnë. Është jashtëzakonisht e vështirë atje. Dhe unë u jam mirënjohës të gjithë atyre që i rezistuan kësaj sulmi të pushtuesve.”

Rusia thotë se po zhvillon një “operacion special ushtarak” për të çmilitarizuar Ukrainën dhe për ta çliruar atë nga nacionalistët që kërcënojnë rusishtfolësit atje.

Ukraina dhe vendet perëndimore thonë se këto pretendime janë një pretekst i rremë për një luftë agresioni.