Zbulohet treni luksoz i Putin, me banjë turke e palestër

Imazhet e publikuara rishtazi kanë ofruar një pamje nga treni luksoz i presidentir rus Vladimir Putin, me të cilin ai udhëton në rehati dhe fshehtësi.

Veçoritë e trenit përfshijnë një palestër të pajisur plotësisht ose “vagon sportiv-shëndetësor”, një sallon për kujdesin e lëkurës dhe masazh me “pajisje kundër plakjes”, një dhomë me avull të banjës turke të veshur me pllaka, së bashku me dhoma gjumi të harlisura dhe pajisje ngrënieje.

Ekziston edhe një kinema, disa makina të mbushura me sisteme komunikimi që lejojnë Putinin të mbetet i lidhur dhe i informuar për botën e jashtme në çdo kohë, dhe një makinë e tërë që përmban një gjenerator të energjisë me naftë.

Treni është shumë i blinduar, dyert dhe dritaret janë antiplumb dhe është i pajisur me pajisje mjekësore që shpëtojnë jetën.

Detajet rreth trenit u zbuluan nga Dossier Center, një grup me bazë në Londër, i mbështetur nga kritiku i Kremlinit dhe manjati rus i naftës në mërgim, Mikhail Khodorkovsky, i cili është i përkushtuar për hetimin e punës së brendshme të Rusisë, sipas CNN.

Dossier Center tha se mori informacionin e brendshëm për trenin nga një burim në kompaninë ruse Zicron Service, të cilën kompania shtetërore hekurudhore Russian Railways punësoi për të pajisur një tren për përdorim nga presidenti i Rusisë.

Kostot e prodhimit për trenin i kushtuan popullit rus rreth 74 milionë dollarë, me mirëmbajtje vjetore rreth 15.8 milionë dollarë, sipas Dossier Center.

Përdorimi i gjerë i trenit i Putinit ka qenë prej kohësh një çështje e rekordeve publike, me vetë Kremlinin që më parë publikoi imazhe të tij duke kryer takime shtetërore në dhoma të praruara e bujare.

Megjithatë, Kremlini mohoi se imazhet dhe detajet në gjetjet e Qendrës Dossier ishin nga treni i Putinit.