Xiaomi 12S mund të prodhohet me partneritetin Leica-Xiaomi

Leica më në fund hoqi dorë nga Huawei dhe “shtriu dorën” e bashkëpunimit me Xiaomi, duke njoftuar se smartphone i tyre i parë i bashkëthemeluar do të vinte në korrik.

Spekulimet ishin të përhapura se pajisja e parë e zhvilluar bashkërisht në linjën Xiaomi-Leica do të ishte Xiaomi 12 Ultra.

Megjithatë, një foto e Xiaomi 12S e ardhshme me markën “Leica” është shfaqur në internet, duke lënë të kuptohet se seria Xiaomi 12S mund të jetë e para që do të përfitojë nga partneriteti i kompanisë me prodhuesin gjerman të kamerës.

Seria Xiaomi 12S pritet të debutojë së shpejti në Kinë. Kjo seri thuhet se përbëhet nga dy modele – Xiaomi 12S dhe Xiaomi 12S Pro.

Të dy telefonat inteligjentë u shfaqën në bazën e të dhënave IMEI muajin e kaluar, duke sugjeruar një nisje të afërt.

Dihet shumë pak për dy telefonat inteligjentë. Xiaomi 12S dhe 12S Pro mund të kenë specifika të ngjashme si paraardhësit e tyre.

Sidoqoftë, të dy thuhet se vijnë me çip Snapdragon 8+ Gen 1 dhe një konfigurim të përmirësuar të kamerës.

Po përflitet se Xiaomi 12S do të vijë me një konfigurim të trefishtë kamere të udhëhequr nga një kamerë kryesore 50 MP.

Partneriteti Leica mund të ndihmojë Xiaomi të përmirësojë optikën e saj. Por, është e paqartë se si po shkojnë Xiaomi dhe Leica me këtë partneritet.

Nëse kjo do të jetë një marrëveshje marke apo të dy kompanitë do të punojnë së bashku për të optimizuar konfigurimin e kamerës, mbetet për t’u parë ende.