Xi udhëton drejt Moskës disa ditë pas lëshimit të urdhër-arrestit të Putinit

Për udhëheqësin kinez Xi Jinping, vizita e tij shtetërore e profilit të lartë në Rusi dhe takimi me Presidentin Vladimir Putin ditën e sotme është një mundësi për të shfaqur ndikimin diplomatik në rritje të Kinës në skenën botërore dhe ambicien e saj për të sfiduar rendin global të udhëhequr nga SHBA.

Por në shumë kryeqytete perëndimore optika e vizitës do të duket shumë e ndryshme, dy autokratë që e kanë përshkruar veten prej kohësh si miq të fortë që shtrëngojnë duart dhe bëjnë banket ndërsa një flakë në Evropë është ndezur.

Pekini e ka cilësuar vizitën si një “udhëtim paqeje”, ku Xi supozohet të “luaj një rol konstruktiv në promovimin e bisedimeve të paqes” mbi luftën në Ukrainë.

Dhe kjo vjen vetëm disa ditë pasi Kina shënoi një fitore të madhe diplomatike duke ndërmjetësuar një afrim të befasishëm midis Arabisë Saudite dhe Iranit, duke ndihmuar dy rivalët të rivendosin lidhjet diplomatike.

Megjithatë, disa orë pas njoftimit të udhëtimit të Xi-t të premten, Gjykata Penale Ndërkombëtare (ICC) lëshoi një urdhër arresti për Putinin, duke e akuzuar atë për krime lufte për dëbimin me forcë të fëmijëve ukrainas nga Moska.

Udhëheqësi më i lartë i Kinës tani do të darkojë me një kriminel lufte të dyshuar të cilin e ka quajtur “mikun më të mirë” dhe do të pohojë partneritetin e tij “pa kufi” me një paria globale, pushtimi brutal i të cilit ka vrarë dhjetëra mijëra njerëz dhe ka shkaktuar kërdi në mbarë botën.

Për Shtetet e Bashkuara dhe pjesën më të madhe të Evropës, vizita e Xi është një shfaqje e fortë e mbështetjes për Putinin gjithnjë e më të izoluar, në një kohë kur ushtrisë së tij po i mbarojnë furnizimet dhe ekonomia e Rusisë po lufton nën sanksionet perëndimore.

Në javët e fundit, zyrtarët perëndimorë kanë shprehur shqetësime se Kina po shqyrton ofrimin e ndihmës vdekjeprurëse për ushtrinë ruse. Pekini e ka mohuar akuzën dhe në vend të kësaj ka akuzuar SHBA-në për zgjatjen e luftës dhe duke i ofruar Ukrainës armë

Zyrtarët amerikanë kanë deklaruar se do të vëzhgonin me vëmendje për shenja se Kina po ecën përpara me ofrimin e armëve për Rusinë gjatë samitit të Xi me Putinin.

“Ne me të vërtetë shpresojmë që Kina nuk do të bëhet bashkëpunëtore në këtë luftë të tmerrshme. Do të jetë një takim me një person që është zyrtarisht i dyshuar nga Gjykata Ndërkombëtare Penale”, tha për CNN Oksana Markarova, ambasadorja e Ukrainës në Uashington.

Xi do të bëjë një takim diplomatik në Moskë, pasi ai kërkon të paraqesë Kinën si një ndërmjetës neutral të paqes, ndërkohë që thellon lidhjet me Rusinë, pa antagonizuar më tej Evropën.