Vullkani i Islandës shpërthen sërish në të njëjtën zonë

Një tjetër vullkan në Islandën jugperëndimore ka shpërthyer vetëm disa javë pasi vullkani Fagradalsfjall shpërtheu.

Sipas pamjeve nga transmetuesi publik i Islandës, RÚV, llava u pa duke u ngjitur në ajër pas orës 8 të mëngjesit me kohën lokale.

Shërbimi kombëtar i motit në vend kishte zbuluar më parë 200 tërmete pranë Grindavik, një qytet rreth 32 milje në jugperëndim të kryeqytetit, Reykjavik.

Shkencëtarët besojnë se shpërthimi po ndodh në jug-juglindje të Hagafell nga rreshti i kraterit Sundhnúksgígar.

Ky është shpërthimi i pestë vullkanik që nga viti 2021 në gadishullin Reykjanes, rajoni më i populluar i vendit ku vullkanet e tij të shumtë dikur ishin të fjetur për rreth 800 vjet.

Sistemi vullkanik Svartsengi shpërtheu më 18 dhjetor, duke krijuar një lumë llave me milje të gjatë që kalonte nëpër rreshtin e kraterit.

Rreth 4,000 njerëz në Grindavik u desh të evakuoheshin në javët para shpërthimit dhe fshati i peshkimit ‘u kursye’ pasi llava u përplas në një drejtim tjetër.

Banorët janë urdhëruar edhe një herë të evakuohen nga shërbimi i mbrojtjes civile të vendit, me rrugët e rajonit të mbyllura dhe shëtitjet e ndaluara.

Njerëzve u kërkohet të tregojnë kujdes dhe të shmangin qëndrimin në këtë zonë.