Vritet vajza e “Trurit të Putinit”

E bija e një teoricieni politik me ndikim rus, i cili shpesh përmendet si “truri i Putinit” u vra në një makinë-bombë në periferi të Moskës, të dielën.

Dega e Komitetit Hetimor Rus në Moskë tha se informacionet paraprake tregonin se një bombë e vendosur në SUV-in e drejtuar nga Daria Dugina, 29 vjeç, shpërtheu mbrëmjen e së shtunës dhe vrau komentuesen televizive, e cila ishte vajza e Alexander Dugin, një filozofi dhe shkrimtar nacionalist.

Dugin është një ithtar i shquar i konceptit të “botës ruse”, një ideologji shpirtërore dhe politike që thekson vlerat tradicionale, rivendosjen e fuqisë së Rusisë dhe unitetin e të gjithë rusëve etnikë në mbarë botën. Ai është gjithashtu një mbështetës i zjarrtë i dërgimit të trupave nga Rusia në Ukrainë.

Shpërthimi ndodhi teksa vajza e tij po kthehej nga një festival kulturor që kishte marrë pjesë. Disa raporte të mediave ruse cituan dëshmitarë që thanë se SUV i përkiste Duginit dhe se ai kishte vendosur në minutën e fundit të udhëtonte me një automjet tjetër.

Incidenti i pazakontë për Moskën, ka të ngjarë të përkeqësojë armiqësinë Rusi-Ukrainë.

Asnjë i dyshuar nuk u identifikua menjëherë. Por Denis Pushilin, presidenti i Republikës Popullore separatiste të Donetskut, që është fokusi i luftimeve të Rusisë në Ukrainë, fajësoi për këtë “terroristët e regjimit ukrainas, që përpiqen të vrasin Alexander Dugin”.

Mykhailo Podolyak, një këshilltar i presidentit ukrainas Volodymyr Zelenskyy, mohoi përfshirjen e Ukrainës, duke thënë në TV kombëtar se “Ne nuk jemi një shtet kriminal, ndryshe nga Rusia, dhe definitivisht jo një shtet terrorist”.

Analisti Sergei Markov, një ish-këshilltar i Putinit, i tha agjencisë shtetërore ruse të lajmeve RIA-Novosti se Alexander Dugin, jo vajza e tij, ka të ngjarë të ishte objektivi i synuar dhe tha se “është plotësisht e qartë se të dyshuarit më të mundshëm janë inteligjenca ushtarake ukrainase dhe Shërbimi i Sigurisë së Ukrainës”.

Ndërsa lidhjet e sakta të Duginit me presidentin rus Vladimir Putin janë të paqarta, Kremlini shpesh i bën jehonë retorikës nga shkrimet dhe paraqitjet e tij në televizionin shtetëror rus. Ai ndihmoi në popullarizimin e konceptit “Novorossiya”, ose “Rusia e Re”, që Rusia përdori për të justifikuar aneksimin e Krimesë të Ukrainës në vitin 2014 dhe mbështetjen e saj ndaj rebelëve separatistë në Ukrainën lindore.

Ai e promovon Rusinë si një vend të devotshmërisë, vlerave tradicionale dhe udhëheqjes autoritare, dhe përçmon vlerat liberale perëndimore.

Vajza e tij shprehu pikëpamje të ngjashme dhe ishte shfaqur si komentuese në kanalin televiziv nacionalist Tsargrad, ku Dugin kishte shërbyer si kryeredaktor.

Vetë Dugina u sanksionua nga Shtetet e Bashkuara në mars për punën e saj si kryeredaktore e United World International, një faqe interneti që SHBA e përshkruan si një faqe dezinformimi. Njoftimi i sanksioneve citoi një artikull këtë vit që pretendonte se Ukraina do të “shkatërrohej” nëse do të pranohej në NATO.

Dasha, ashtu si babai i saj, ka qenë gjithmonë në ballë të konfrontimit me Perëndimin.

Në librin e tij të vitit 1997, “Themelet e gjeopolitikës”, Dugin parashtroi një ideologji të quajtur Euroazianizëm. Ideja sugjeron se Rusia, e pozicionuar në mënyrë unike midis Evropës dhe Azisë, është e pa asimilueshme brenda qytetërimit perëndimor. Në vend të kësaj, Dugin mendon se Rusia duhet të përqafojë dallueshmërinë e saj gjeopolitike dhe të dominojë të dyja sferat, duke bashkuar Evropën dhe Azinë në një perandori të madhe të sunduar nga rusët etnikë. Dugin e ka vënë euroazianizmin në kundërshtim të drejtpërdrejtë me liberalizmin dhe të gjithë botën “atlantike” që ai beson se udhëhiqet nga Shtetet e Bashkuara.

“Ukraina si një shtet i pavarur me ambicie të caktuara territoriale përfaqëson një rrezik të madh për të gjithë Euroazinë dhe pa zgjidhur problemin ukrainas, është përgjithësisht e pakuptimtë të flitet për politikën kontinentale,” shkroi Dugin në librin e tij të vitit 1997.

Dugin mbeti i palëkundur se nënshtrimi i Ukrainës ishte e vetmja rrugë përpara për Rusinë pas pushtimit rus.

“Pa Ukrainën, Rusia nuk mund të bëhet përsëri perandori,” tha Dugin në një video të postuar në Telegram në mars. “Me Ukrainën brenda zonës së kontrollit të Rusisë, ajo do të bëhet përsëri perandori.”

Në një intervistë të vitit 2017 me Dugin, korrespondenti i “60 Minutes” Lesley Stahl i vuri në dukje se Putini duket se i ka dëgjuar të gjitha rekomandimet e tij. Jo vetëm që Dugin kishte bërë thirrje që Rusia të aneksonte Ukrainën, gjë që Rusia e bëri fillimisht në Krime në 2014, por Dugin kishte sugjeruar gjithashtu që Rusia ta bënte Iranin aleat dhe të inkurajonte Britaninë të largohej nga Bashkimi Evropian.

Dugin hodhi poshtë sugjerimin se Putin po ndjek planin e tij. Ai vuri në dukje se recetat e tij të politikave ishin disa dekada të vjetra dhe se Putin vetëm tani po përmbushte hapat e parë.

“Ne kërkojmë prej tij që të jetë shumë më autoritar se ai,” i tha Dugin Stahl. “Kështu që ai na zhgënjen pak sepse zgjat shumë kohë.”

 

*TiboNews