Vladimir Putin i Rusisë kërkon mandatin e pestë në zgjedhjet ‘pa kundërshtar’?

Kritikët e Vladimir Putin dhe regjimit të tij të Kremlinit kanë bërë thirrje për protesta masive në qendrat e votimit në Rusi, ditën e fundit të zgjedhjeve presidenciale që garantohet se do të çimentojnë sundimin e tij të vijës së ashpër.

Votimi tre-ditor tashmë është goditur nga bombardimet ukrainase dhe një seri inkursionesh në territorin rus nga grupet sabotuese anti-Putin. Të dielën herët, një sulm me dron shkaktoi zjarr në një rafineri në Slavyansk në rajonin Krasnodar të Rusisë jugore, ku zyrtarët thanë se një person vdiq nga një atak në zemër, ndërsa dy persona vdiqën pas sulmeve me dron në qytetin rus të Belgorod të shtunën. sipas zyrtarëve.

Të dielën në mëngjes, ministria ruse e mbrojtjes raportoi 35 inkursione me dronë ukrainas, duke përfshirë katër në rajonin e Moskës dhe dy në rajonet fqinje Kaluga dhe Yaroslavl. Më shumë dronë ukrainas sulmuan në rajonet Belgorod, Kursk dhe Rostov në kufi me Ukrainën dhe në rajonin jugor të Krasnodarit, tha ministria e mbrojtjes.

Ndërsa rusët kanë shkuar në qendrat e votimit, ka pasur akte proteste duke përfshirë derdhjen e bojës në kutitë e votimit dhe zjarrvënie në qendrat e votimit.

Para vdekjes së tij në një burg të Arktikut muajin e kaluar, lideri kryesor i opozitës ruse, Alexei Navalny, i cili nxiti tubime masive kundër Putinit, u bëri thirrje rusëve të protestojnë.

E veja e tij, Yulia Navalnaya, përsëriti thirrjen e tij në prag të zgjedhjeve dhe tha se protestuesit duhet të shfaqen në numër të madh në të njëjtën kohë për të pushtuar qendrat e votimit.

Ajo u bëri thirrje protestuesve të prishin fletëvotimet duke shkruar “Navalny” mbi to, ose të votojnë për kandidatë të tjerë përveç Putinit.

Çdo mospajtim publik në Rusi është ndëshkuar ashpër që nga fillimi i ofensivës së Moskës në Ukrainë më 24 shkurt 2022 dhe ka pasur paralajmërime të përsëritura nga autoritetet kundër protestave zgjedhore.

Opozita ruse u ka bërë thirrje njerëzve që të shkojnë në qendrat e votimit në mesditë, në atë që ata shpresojnë se do të jetë një shfaqje ligjore e forcës kundër Putinit.

Një banor i Moskës rreth të njëzetat tha se do të merrte pjesë në protestën e mesditës në kryeqytet, “vetëm për të parë fytyra të reja mbështetëse përreth… të ndjejë njëfarë mbështetjeje rreth meje dhe të shoh dritën në këtë tunel të errët”. Burri, i cili nuk pranoi të jepte emrin e tij për arsye sigurie, tha se shpresonte se demonstrata do t’u tregonte autoriteteve “se ka njerëz në këtë vend kundër konfliktit … kundër regjimit”.

Putin, 71 vjeç, ish-agjent i KGB-së, ka qenë në pushtet që nga dita e fundit e vitit 1999 dhe do të zgjasë kontrollin e tij mbi Rusinë të paktën deri në vitin 2030. Nëse ai përfundon një mandat tjetër të Kremlinit, ai do të kishte qëndruar në pushtet më gjatë se çdo lider rus. që nga Katerina e Madhe në shekullin e 18-të.

Ai kandidon pa asnjë kundërshtar të vërtetë, pasi ka ndaluar dy kandidatë që kundërshtuan konfliktin në Ukrainë, si dhe ka burgosur Navalny, duke e çuar në vdekjen e tij.

Kremlini i ka shpallur zgjedhjet si një mundësi për rusët për të treguar se janë prapa sulmit ndaj Ukrainës, ku votimi po zhvillohet gjithashtu në zonat e kontrolluara nga Rusia.

Votimi do të përfundojë në Kaliningrad, zona më perëndimore kohore e Rusisë dhe një exit poll pritet të shpallet menjëherë pas kësaj.

Një koncert në Sheshin e Kuq do të mbahet të hënën për të shënuar 10 vjetorin e aneksimit nga Rusia të gadishullit të Krimesë të Ukrainës – një ngjarje që pritet të shërbejë gjithashtu si një festë e fitores për Putinin.

Ukraina i ka denoncuar vazhdimisht zgjedhjet si të paligjshme dhe një “farsë”, dhe ministria e saj e jashtme u ka kërkuar aleatëve perëndimorë që të mos e njohin rezultatin.

Sekretari i përgjithshëm i OKB-së, António Guterres, dhe më shumë se 50 shtete anëtare kanë kritikuar Moskën për mbajtjen e votimit në pjesë të Ukrainës, me Guterres duke thënë se “përpjekja për aneksimin e paligjshëm” të atyre rajoneve “nuk ka vlefshmëri” sipas ligjit ndërkombëtar.

Media shtetërore ruse ka ‘luajtur’ me arritjet e fundit në front dhe e ka portretizuar konfliktin si një luftë për mbijetesë kundër perëndimit.