Vendi që rihapet për turistët pas tre vitesh nën masat më të rrepta të Covid

Kina do të rifillojë lëshimin e vizave për turistët e huaj për herë të parë që nga shpërthimi i pandemisë së Covid tre vjet më parë.

Lehtësimi i madh i kufizimeve vjen pasi Pekini shpalli fitoren ndaj virusit dhe u tërhoq nga një strategji zero-Covid që ka dëmtuar ekonominë e tij.

Nga 15 marsi, zyrat e huaja mund të përpunojnë aplikimet për viza kineze.

Hyrja pa viza do të rifillojë gjithashtu në ishullin Hainan dhe Shangai për anijet turistike.

Grupet turistike nga Hong Kongu dhe Macau do të rifitojnë gjithashtu privilegjin e tyre pa viza.

Për më tepër, vizat e vlefshme të lëshuara përpara se Kina të mbyllej për botën më 28 mars 2020 do të rinovohen përsëri.

Heqja e kufizimeve të fundit ndërkufitare të vendosura për të trajtuar Covid shënon një hap të madh drejt rifillimit të jetës normale në Kinën pas pandemisë.

Miliona vizitorë ndërkombëtarë shkuan në Kinë çdo vit para pandemisë dhe industria e saj e turizmit është goditur rëndë nga masat e rrepta anti-Covid.

Por vendi mund të presë një rritje të konsiderueshme të mbërritjeve ndërkombëtare, pasi të rihapë kufijtë, sipas ekspertëve.

Qytetarët kinezë gjithashtu do të lejohen të udhëtojnë me grupe turistike në 60 vende, nga 20 që ishin më parë.

PBB kineze u rrit vetëm 3% në vitin 2022, më i keqi në gati gjysmë shekulli.

Për vitin aktual, Pekini ka vendosur një objektiv prej 5% me Kryeministrin e ri Li Qiang duke thënë se ekonomia e dytë më e madhe në botë po stabilizohet dhe po rritet sërish.

Politika zero-Covid që u hoq në dhjetor ndezi protesta të rralla kundër liderit të Kinës, Xi Jinping.

Që atëherë ai ka forcuar kontrollin e tij në pushtet me Partinë Komuniste dhe ka siguruar një mandat të tretë si president, duke thyer rekord.

*Tibo News