Vendet që nuk duhet t’i humbisni nëse jeni adhurues i artit

Vera është sezon i mbushur me festivale, pushime nëpër plazhe, por në të njejtën kohë, e mbushur edhe me copëza arti.

Këtë periudhë do të keni mundësinë të merni pjesë në hapjen e galerive, panaireve  dhe ekspozitave të mëdha në qytete të ndryshme.

Ja disa nga vendet që mund të vizitoni për të gjetur këtë atmosferë.

 

  • Oslo

Art në ‘Nasjonal Museet’

Kryeqyteti norvegjez ka mirëpritur dy kryevepra të reja kulturore në bregdetin e tij me ardhjen e muzeut këndor Edvard Munch vitin e kaluar duke sjellë këtë verë, ‘Nasjonal Museet’ prej 54,600 m2, muzeun më të madh të artit nordik.

Duke ofruar një studim gjithëpërfshirës të artit, duke përfshirë “The Scream” të z. Edvard Munch, arkitekturë dhe dizajn nën një çati, ekspozita e saj inauguruese ndriçon artistët bashkëkohorë norvegjezë.

 

  • Vjena

Koleksioni Heidi Horten

Një rezidencë historike e vendosur midis Operës Shtetërore të Vjenës dhe muzeut Albertina është mjedisi për një galeri të re të suksesshme që strehon koleksionin mbresëlënës privat të miliarderes austriake znj. Heidi Gowss-Horten.

Prisni të gjeni pionierë të modernizmit ndërkombëtar, neo-ekspresionizmit dhe pop-artit amerikan, me vepra të spikatura duke përfshirë ato të zotërinjve Jean-Michel Basquiat, Damien Hirst dhe Dan Flavin.

 

  • Milano

Salone del Mobile

Kjo festë mbarëbotërore e dizajnit rikthehet për edicionin e saj të 60-të këtë qershor, me galeritë, hapësirat e gjelbra, ndërtesat historike dhe sallat e ekspozitave të Milanos duke u bërë një vitrinë e gjerë krijimtarie.

Ndërkohë që fokusi është kryesisht te mobiljet, ndikimi kulturor i Salone shfaqet në një gamë të gjerë instalimesh gjithëpërfshirëse, bashkëpunime artistësh dhe ngjarje të veçanta, duke e bërë atë një vizitë të domosdoshme.

 

  • Londër

Moda e Afrikës në Muzeun V&A

Muzeu Victoria & Albert i Londrës na çon në një udhëtim të gjallë me një ekspozitë që eksploron vitalitetin krijues të modës afrikane në një gamë bindëse tekstilesh, fotografish, muzike dhe artesh pamore.

Nga ikonat e messhekullit si zotërinjtë Chris Seydou dhe Kofi Ansah deri te stilistët bashkëkohorë duke përfshirë z. Thebe Magugu, ekspozita do të shfaqë trashëgiminë e qëndrueshme të kontinentit dhe ndikimin e vazhdueshëm në tendencat globale të modës.

 

  • Seul

Frieze

Në njohjen e merituar të komunitetit krijues të Seulit dhe rritjes së fundit në tregun e tij të artit, panairi i artit Frieze prek qytetin për herë të parë këtë shtator.

I mbajtur në Coex në distriktin Gangnam të qytetit, ky edicion debutues do të bashkojë galeritë e krijuara lokale, si dhe një listë mbresëlënëse të institucioneve kulturore nga e gjithë Azia dhe pjesa tjetër e botës, duke ofruar një platformë emocionuese për kreativët vendas që të shkëlqejnë.

 

 

  • Los Angeles

Rigjenerimi: Kinemaja e Zezë 1898-1971 në Muzeun e Akademisë

Kjo ekspozitë e re novatore ka të bëjë me interpretuesit dhe kineastët amerikanë me ngjyrë, shpesh të anashkaluar, të cilët e çuan kinemanë përpara nga lindja e mediumit deri te lëvizja për të drejtat civile.

Duke përdorur filma të restauruar, filma lajmesh, fotografi, kostume dhe efemerë filmash, si dhe realitet të shtuar, ekspozita do të tërheqë vëmendjen e vonuar për disa nga heronjtë më pak të njohur të kinemasë.