Vdes edhe i dyshuari i dytë për vrasjet me thikë në Kanada

I dyshuari i dytë në serinë e goditjeve me thikë në Kanada, që lanë dhjetëra të vdekur, vdiq pas arrestimit të tij të mërkurën, raportuan mediat kanadeze, dy ditë pasi vëllai i tij, gjithashtu i dyshuar për sulmin u gjet i vdekur.

Raportohet se Myles Sanderson vdiq nga lëndimet e vetëshkaktuara.

Disa orë më parë, policia në provincën e Saskatchewan kishte raportuar arrestimin e tij rreth orës 15:30, pasi Myles Sanderson dhe vëllai i tij Damien besohet të jenë përgjegjës për masakrën në rajonin indigjen në Kanada.

Të hënën, trupi i Damien, 31 vjeç, u gjet në një fushë në komunitetin Cree.

Autoritetet thanë se ai ka të ngjarë të jetë vrarë nga vëllai i tij Myles, 32 vjeç, i cili mbeti i lirë deri në arrestimin e tij pranë qytetit Rosthern të Saskatchewan.

Myles Sanderson kërkohej gjithashtu për shkelje të provës në maj, pasi kreu një pjesë të dënimit për sulm dhe grabitje.

Sulmet me thikë që ndodhën të dielën në komunitetin indigjen të James Smith Cree Nation dhe në qytetin Weldon, në provincën e Saskatchewan, lanë 10 të vdekur dhe 18 të plagosur.

Motivimi i sulmeve nuk dihet për momentin. Familjarët e viktimave folën për “makthin” e tyre dhe kërkuan përgjigje nga autoritetet.

Shërbimi i Kërkimit të Saskatchewan publikoi emrat e të vdekurve: gjashtë burra dhe katër gra midis moshës 23 dhe 78 vjeç. Të gjithë përveç njërit ishin anëtarë të komunitetit të Cree.

Të plagosurit janë 17 të rritur dhe një adoleshent, tha policia federale kanadeze.

Autoritetet besojnë se disa nga viktimat ishin në shënjestër të të dyshuarve dhe të tjerët ishin në shënjestër rastësisht.

Dhjetë persona mbetën të shtruar në spital pas tragjedisë, duke përfshirë tre në gjendje kritike, sipas autoriteteve shëndetësore të Saskatchewan. Shtatë viktima të tjera janë liruar nga spitali.

 

*TiboNews