Vala vdekjeprurëse e të nxehtit ‘Cerberus’ godet Evropën. Turistët paralajmërohen për temperatura rekord

Turistët në Evropën Jugore janë paralajmëruar kundër një vale të rrezikshme të të nxehtit me 48 gradë Celsius të quajtur Cerberus pasi një burrë në Itali ndërroi jetë.

44-vjeçari ishte duke punuar në qytetin Lodi, në juglindje të Milanos, ku temperaturat i kaluan 40 gradë Celsius.

Burri, i cili ishte punonjës i sinjalistikës rrugore, u rrëzua në sy të kolegëve dhe më pas vdiq në spital.

Vdekja e tij besohet të ketë qenë e lidhur me valën ekstreme të të nxehtit të shkaktuar nga sistemi i motit anticiklon Cerberus, i cili po zvarritet në të gjithë kontinentin nga shkretëtira e Saharasë. Ishujt italianë të Sardenjës dhe Siçilisë pritet të arrijnë një rekord duke thyer 48°C.

Sekretari i përgjithshëm i Fenealuil Milan-Cremona-Lodi-Pavia, Salvatore Cutaia, tha: “Klima është një shkak edhe vdekjeje. Kjo është një situatë që mund të përsëritet duke pasur parasysh temperaturat.

Anticikloni ka marrë emrin e qenit me tre koka nga mitologjia greke, i cili ruan portat e botës së krimit.

Meteorologu Stefano Rossi tha për gazetën italiane La Stampa: “Metaforikisht, tre kokat tregojnë tre zonat kryesore klimatike në të cilat do të ndahet Italia”.

Mijëra pushues në Mesdhe tani po u kërkohet të marrin masa paraprake në vapën ekstreme.

Temperaturat gjithashtu parashikohent të rriten deri në 45°C në Spanjën jugore dhe 44°C në Greqi këtë javë.

Temperaturat do të rriten gjithashtu në 42°C në Qipro, 38°C në Kroaci dhe Francë me 37°C deri në fund të kësaj jave.
Nxehtësia e madhe vjen jo shumë kohë pasi u zbulua se më shumë se 61,000 njerëz vdiqën në të gjithë Evropën për shkak të nxehtësisë gjatë verës më të nxehtë të kontinentit vitin e kaluar.
Shumë turistë britanikë po përpiqen të përballojnë të nxehtin, me një grua që shihet duke u rrëzuar para Koloseut në Romë, ndërsa temperaturat i kaluan 36°C.

Turistët u fotografuan duke pushuar nën pemë, ndërsa të tjerët përdorën këmisha e tyre si cadra për të mbrojtur veten nga dielli.

Por Met Office fatmirësisht ka thënë se Britania do kursehet nga temperaturat ekstreme.

Moti ekstrem i nxehtë pritet të zgjasë dy javë.

Kushtet e valëve të të nxehtit që po prekin pjesë të Evropës Jugperëndimore dhe Afrikës veriperëndimore pritet të shtrihen edhe drejt lindjes.

“Temperaturat shumë më të larta se mesatarja janë gjithashtu të mundshme në disa raste më në veri në të gjithë Evropën, por këto do të jenë më jetëshkurtër dhe më pak me ndikim.

“Komunitetet në rajonet e prekura duhet të jenë të përgatitura për zjarre”.