Vaktet “modeste” të miliarderëve

Kur flasin njerëzit e famshëm dhe suksesshëm për stilin e jetesës, ne i dëgjojmë  me shumë vëmendjen në mënyrë që të marrim disa “huqe” prej tyre.

Shumë njerëz mendojnë se një dietë e shëndetshme është një zgjedhje shumë më e kushtueshme, ndaj ekspertët shpesh kanë treguar kjo përveçse nuk është e vërteta, qëndron larg prej saj.

Po miliarderët çfarë kanë në tavolinat e tyre?

 

  • Mark Zuckerberg

Themeluesi i ish-Facebook-ut, tani Meta, mori një vendim të guximshëm në vitin 2011.

Të hante vetëm mishin e kafshës që vrau vetë.

Kjo u konfirmua në një intervistë nga bashkëthemeluesi i Twitter, Jack Dorsi.

Duket se për Markun puna është më e rëndësishme sesa ushqimi.

“A jeni ndonjëherë aq të emocionuar në punën që bëni sa të harroni të hani? Mendoj se kam humbur 10 kilogramë në muajin e fundit për shkak të kësaj.”, ka shkruar ai me një rast në faqen e tij në Facebook.

 

  • Elon Musk

Miliarderi amerikan i jep gjithashtu përparësi punës.

Në librin e tij të vitit 2015, Tesla, SpaceX dhe kërkimi për një të ardhme fantastike, ai shkroi:

“Nëse do të kishte një mënyrë që nuk do të më duhej të haja për të punuar më shumë, nuk do të haja”.

Prej kohësh besohej se Musk shpenzonte vetëm një dollar në ditë duke studiuar për të mbuluar koston e ushqimit, por në një nga intervistat më të fundit, në podcast “Joe Rogan Experience”, ai zbuloi se i pëlqen shumë ushqimi.

“Unë preferoj të ha ushqim të shijshëm dhe të jetoj një jetë më të shkurtër. Ushqimi i shijshëm është i mrekullueshëm. Është një nga gjërat më të mira në jetë. Sa më shumë të rritem, aq më e vështirë është të qëndroj i dobët. Të qenit mbipeshë është një problem i madh.”, tha ai.

 

 

  • Oprah Winfrey

Menuja ditore nga “Ditari i ushqimit 7-ditor të Oprah” përmban bukë të thekur organike të mbirë nga drithërat me një vezë të skuqur dhe dy fileto gjeldeti për mëngjes.

Ndërsa për drekë ha një burger me fileto gjeldeti me majonezë me yndyrë minimale, për drekë ha mollë jeshile.

Darka është e rezervuar për fruta dhe kos të mbushur me arra dhe drithëra.

Qëllimi i dietës së saj është të përbëhet nga 20 për qind proteina, 30 për qind yndyra dhe rreth 50 për qind karbohidrate.

“ Ky është një gëzim për mua, unë e dua bukën, e dua bukën“, ka thënë në një rast prezantuesja, duke theksuar se sa e dobët është buka e saj.