Vajza e Harry dhe Meghan mbush 1 vjeç, Mbretërorët i urojnë ditëlindjen

Anëtarët e familjes mbretërore kanë postuar në Twitter urimet e tyre për ditëlindjen për Lilibet, vajzën e Dukës dhe Dukeshës së Sussex, e cila mbushi një vjeç sot.

Përshëndetjet erdhën nga Princi i Wales dhe Dukesha e Cornwall-it, si dhe xhaxhai i saj me bashkëshorten, Duka dhe Dukesha e Cambridge.

Mbretëresha takoi stërmbesën e saj për herë të parë këtë javë, ndërsa Harry dhe Meghan u kthyen në Londër për festimet e jubileut me vajzën dhe djalin e tyre Archie.

Lilibet “Lili” Diana Mountbatten-Windsor, e cila ka lindur në Kaliforni, u emërua në nder të Mbretëreshës, pseudonimi i familjes të së cilës ka qenë “Lilibet” që kur ishte fëmijë. Emri i mesëm i foshnjës Diana u zgjodh në kujtim të gjyshes së saj.

Prindërit e saj bënë paraqitjen e tyre të parë publike në Mbretërinë e Bashkuar së bashku që nga viti 2020 të premten, kur morën pjesë në një shërbim në Katedralen e Shën Palit për të falënderuar Mbretëreshën.

Çifti dha dorëheqjen si anëtarë të familjes mbretërore në fillim të vitit 2020 dhe u transferua në SHBA.

As Lilibet dhe as Archie nuk janë parë në asnjë nga ngjarjet Platinum Jubilee deri më tani.