Usyk mposht Fury-n dhe bëhet kampion i padiskutueshëm

Tyson Fury pësoi një humbje me vendim të ndarë në një natë dramatike në Arabinë Saudite, duke ia dorëzuar titullin Oleksandr Usyk, i cili u bë kampioni i parë i padiskutueshëm në peshat e rënda me katër breza në histori të boksit.

Në një skenë madhështore dhe një natë përcaktuese për karrierën e tij, britaniku Fury filloi mirë, por në raundin e nëntë u rrëzua nga një sulm i fuqishëm i Usyk, duke u shpëtuar nga gongu. Pas një pritjeje të tensionuar për leximin e pikëve, Fury dukej i bindur për fitoren, ndërsa Usyk, me fytyrë të ngrirë, shpërtheu në lot kur u shpall fitues.

Rezultatet e pikëve ishin 115-112 dhe 114-113 për ukrainasin, ndërsa një gjykatës e dha pikën 114-113 për Fury. Kjo humbje shënoi të parën për Fury, 35 vjeç, në një karrierë profesionale 16-vjeçare. Ai do të ketë një mundësi të menjëhershme për hakmarrje me një rimeç të planifikuar për më vonë këtë vit.

Usyk mori brezin WBC nga Fury, duke e shtuar në koleksionin e tij me brezat WBA, WBO dhe IBF. 37-vjeçari mbetet i pamposhtur dhe është boksieri i parë në gati 25 vjet që qëndron si kampioni i vetëm botëror në peshat e rënda.