Uragani Fiona godet Republikën Domenikane dhe Porto Rikon, tre viktima

Uragani Fiona u shfaq në veri të hënën mbrëma pasi solli shi të rrëmbyeshëm dhe erëra të fuqishme në Republikën Domenikane dhe një ndërprerje totale të energjisë në Puerto Rikon fqinje, duke vrarë të paktën tre persona.

Uragani i parë që shënoi një goditje të drejtpërdrejtë në Republikën Domenikane që kur Jeanne la dëme të rënda në shtator 2004, Fiona shkaktoi përmbytje të rënda, duke shkatërruar fshatrat, duke detyruar rreth 12,500 të largohen nga shtëpitë e tyre dhe duke lënë 709,000 të tjerë pa energji elektrike.

“Dëmi është i konsiderueshëm,” tha presidenti Luis Abinader, i cili planifikon të shpallë një gjendje fatkeqësie në provincat e La Altagracia, shtëpia e vendpushimit të famshëm Punta Cana, El Seibo dhe Hato Mayor.

Një burrë u vra nga një pemë që u rrëzua në qytetin bregdetar të Matancitas në veri të kryeqytetit Santo Domingo, u tha gazetarëve zyrtari i operacioneve emergjente Juan Manuel Mendez.

Uragani i kategorisë 2, me shpejtësi maksimale të erës prej 110 mph (177 km/h), ishte rreth 129 km në juglindje të ishullit Grand Turk, tha Qendra Kombëtare e Uraganeve (NHC) me bazë në Miami dhe pritet të forcohet në kategorinë 3 ndërsa kalon nëpër ujërat e ngrohta të Karaibeve drejt Turks dhe Kaikos. Të martën, qendra e Fionës pritet të kalojë pranë arkipelagut, ku është shpallur një paralajmërim uragani, tha NHC, me stuhi tropikale që priten gjithashtu në Bahamas.

Pas përplasjes me Porto Rikon, Fiona arriti në Republikën Domenikane pranë Boca Yuma herët të hënën, me qendrën e saj që arriti në bregun verior të Hispaniola para mesditës.

Në La Altagracia, në skajin lindor, vërshimi i lumit Yuma dëmtoi fermat dhe la disa qytete të izoluara.

Ndërmarrjet elektrike dhe ujësjellësi po punojnë për të rivendosur shërbimet në zonat e prekura.

Porto Riko, një territor i Shteteve të Bashkuara, është ende i goditur nga erëra të forta, rrufe të shpeshta dhe reshje të dendura shiu pasi Fiona zbarkoi atje të dielën pasdite, duke sjellë deri në 76.2 cm shi në disa zona.

Stuhia vjen pesë vjet pasi Puerto Riko u shkatërrua nga uragani Maria, i cili shkaktoi ndërprerjen më të madhe të energjisë elektrike në historinë e SHBA.

Presidenti i SHBA Joe Biden foli me guvernatorin e Porto Rikos Pedro Pierluisi të hënën, duke premtuar se do të shtojë më shumë personel mbështetës të dërguar në ishull gjatë ditëve të ardhshme.

“Presidenti tha se ai do të sigurojë që ekipi federal të mbetet në punë për ta realizuar atë,” tha Shtëpia e Bardhë në një deklaratë.

Administratorja e Agjencisë Federale të Menaxhimit të Emergjencave (FEMA) Deanne Criswell do të udhëtojë atje të martën.

 

*TiboNews