Uragani Fiona forcohet në stuhi të kategorisë 4

Uragani Fiona u forcua në një stuhi të kategorisë 4 të mërkurën pasi shkatërroi Porto Rikon, më pas goditi Republikën Domenikane dhe ishujt Turks dhe Kaikos. Parashikohej të kalonte Bermudan të enjten përpara se të godasë Kanadanë më lindore të premten vonë.

Qendra Kombëtare e Uraganeve të SHBA (NHC) tha të mërkurën vonë në mbrëmje se Fiona kishte erëra maksimale të qëndrueshme prej 130 mph. Ai ishte i përqendruar rreth 550 milje në jugperëndim të Bermudës, duke u nisur drejt veriut me 10 mph. Erërat me forcë uragani shtriheshin 70 milje nga qendra e stuhisë.

Qendra e Fionës pritet të kalojë në perëndim të Bermudës të enjten mbrëma, tha NHC, dhe do t’i afrohet provincave Atlantike të Kanadasë të premten. Ajo do të zhvendoset në Gjirin e Shën Lorencit të shtunën.

Departamenti Amerikan i Shtetit kishte lëshuar një këshillë duke u thënë qytetarëve amerikanë që të “rishqyrtojnë udhëtimin” në Bermuda.

Stuhia nuk parashikohej të dobësohej deri të premten.

Stuhia është fajësuar se ka shkaktuar drejtpërdrejt të paktën katër vdekje në marshimin e saj nëpër Karaibe.

Më shumë se gjysmë milioni njerëz në Porto Riko mbetën pa shërbimin e ujit të mërkurën dhe shumë kaluan orë të tëra në radhë për të mbushur kana nga kamionët e ujit, ndërsa të tjerë morën ujin nga rrjedhjet malore.

Situata ishte çmendur për shumë njerëz nëpër një ishull të mbetur sërish pa shërbimet bazë pas një stuhie.

Qindra mijëra njerëz pastruan baltën nga shtëpitë e tyre pas asaj që autoritetet e përshkruan si përmbytje “historike” që solli afërsisht dy metra shi në Porto Riko.

Stuhia bëri kërdi me rrjetin elektrik të Porto Rikos, i cili ishte rregulluar, por kurrë nuk u rindërtua plotësisht pas uraganit Maria, i cili ra në tokë si stuhi e kategorisë 4 pesë vjet më parë, shkaktoi një ndërprerje që zgjati 11 muaj në disa vende.

Që nga e mërkura pasdite, tre ditë pasi Fiona goditi ishullin, afërsisht 70% e qytetarëve portorikanë kishin mungesë të energjisë elektrike, sipas shifrave të qeverisë.

Shërbimi Kombëtar i Motit lëshoi ​​​​një këshillë për ngrohjen për San Juan për shkak të ndërprerjes së energjisë.

Zhurma e gjeneratorëve mund të dëgjohej në të gjithë territorin ndërsa njerëzit u zemëruan gjithnjë e më shumë. Disa po përpiqeshin ende të shëroheshin nga Maria, e cila shkaktoi vdekjen e rreth 2,975 njerëzve.

Guvernatori i Porto Rikos Pedro Pierluisi tha të mërkurën: “Unë vazhdoj të shpresoj që deri në fund të ditës së sotme, një pjesë e madhe e popullsisë do t’i ketë këto shërbime.”

Ndërkohë, Departamenti Amerikan i Shëndetësisë dhe Shërbimeve Njerëzore shpalli gjithashtu një emergjencë të shëndetit publik në ishull dhe vendosi disa ekipe në ishull.

Stuhia vrau një burrë në territorin përtej detit të Guadeloupe, një burrë tjetër në Porto Riko që u përfshi nga një lumë i fryrë dhe dy njerëz në Republikën Domenikane: njëri u vra nga një pemë që binte dhe tjetri nga një shtyllë elektrike që u rrëzua.

Dy vdekje të tjera u raportuan në Porto Riko si pasojë e ndërprerjes së energjisë elektrike: Një burrë 70-vjeçar u dogj për vdekje pasi u përpoq të mbushte gjeneratorin e tij me benzinë ​​ndërsa ai ishte në punë dhe një 78-vjeçar policia thotë se thithi gazet toksike të emetuara nga gjeneratori i tij.

 

*TiboNews