Ukraina pranon të ketë sulmuar bazat ushtarake ruse në Krime

Ushtria ukrainase ka pranuar për herë të parë se ka kryer sulme me raketa që goditën bazat ushtarake ruse në Krime.

Ukraina kreu sulmin që goditi bazën ajrore Saky në Krime më 9 gusht, sipas një artikulli të bashkë-shkruar nga komandanti ukrainas, gjenerali Valeriy Zaluzhniy dhe Mykhaylo Zabrodskiy, nënkryetari i parë i Komitetit Parlamentar për Mbrojtjen Kombëtare dhe Inteligjencën.

Ai u publikua më 7 shtator nga agjencia shtetërore e lajmeve Ukrinform.

Sulmi në Saky shkatërroi të paktën nëntë avionë ushtarakë, duke përfshirë luftëtarët Su-30SM dhe bombarduesit Su-24M. Kreu i Krimesë i emëruar nga Rusia tha në atë kohë se një person u vra. U shkatërruan gjithashtu disa ndërtesa në bazë që mund të kenë ruajtur municione.

Ministria ruse e Mbrojtjes tha në një deklaratë në atë kohë se shpërthimi i municioneve të aviacionit shkaktoi shpërthimet, pa sqaruar se kush dhe çfarë e shkaktoi shpërthimin.

Zyrtarët ukrainas kanë shmangur publikisht marrjen e përgjegjësisë, por zyrtarë ukrainas të paidentifikuar kanë thënë U se forcat e tyre të armatosura ishin përgjegjëse për shpërthimet dhe analistët thanë se imazhet satelitore tregojnë për një sulm të mundshëm nga forcat ukrainase.

Artikulli përshëndeti si “të suksesshme” përpjekjet e forcave të armatosura ukrainase në javët e fundit për të “transferuar fizikisht luftimet” në territorin e Krimesë, të cilin Rusia e aneksoi ilegalisht në 2014 dhe e ka përdorur për të organizuar sulme ndaj Ukrainës.

“Po flasim për një seri sulmesh raketore të suksesshme në bazat ajrore të Krimesë të armikut, para së gjithash në aeroportin Saky”, thanë Zaluzhniy dhe Zabrodskiy në artikull.

Ata shtuan se detyra e ushtrisë ukrainase në vitin 2023 “është t’i bëjë këto ndjenja më të mprehta, më të natyrshme dhe mjaft të prekshme për rusët dhe në territoret e tjera të pushtuara”.

Zaluzhniy dhe Zabrodskiy thanë se zyrtarët rusë dhe popullsia ishin të gatshëm të mbështesin luftën pjesërisht sepse është një konflikt “i largët” që nuk kërcënon jetën e tyre.

Sulmi në Krime ishte një shembull kryesor, thanë ata.

“Falë kësaj distance, qytetarët rusë nuk i kuptojnë me dhimbje humbjet, dështimet dhe më e rëndësishmja, koston e kësaj lufte në të gjitha kuptimet e saj”, thanë ata.

Autorët shtuan se Ukraina nuk kishte nevojë për shumë sasi si armë cilësore nga aleatët perëndimorë. Nëse Perëndimi do të furnizonte armë me rreze më të gjatë, atëherë Ukraina mund ta afronte ndikimin e luftës me Rusinë, thanë ata.

Shtetet e Bashkuara kanë furnizuar Kievin me sisteme të sofistikuara raketore me rreze të gjatë veprimi, me kusht që Ukraina të mos i përdorë ato për të goditur objektivat brenda Rusisë.

 

*TiboNews