Ukraina përballë ofensivës ruse në Bakhmut të Donetsk

Ushtria ukrainase thotë se ende po pengon një avancim rus drejt qytetit Bakhmut të Donetskut, në Donbas.

“Rusia drejton një ofensivë në drejtim të Bakhmutit, armiqësitë vazhdojnë”, thuhet në përditësimin e fundit nga Shtabi i Përgjithshëm i Ushtrisë.

“Armiku u përpoq të kryente një zbulim të pozicioneve të trupave tona në drejtim të Yakovlivka, grupi i zbulimit të armikut u neutralizua,” shtoi ai.

Në jug, më afër qytetit të Donetskut, forcat ruse u përpoqën gjithashtu të depërtonin në linjat ukrainase pranë Avdiivka.

“Rusia udhëhoqi sulmet në drejtim të Piskit, por ishte i pasuksesshëm dhe u tërhoq”, tha ushtria ukrainase.

Granatime të rënda u raportuan nga shumë prej qyteteve dhe vendbanimeve përgjatë vijës së frontit lindor, me autoritetet lokale që thanë se të paktën nëntë ndërtesa rezidenciale private, një shumëkatëshe, një fushë me grurë dhe disa biznese ishin dëmtuar në pjesën e kontrolluar nga ukrainas të Donetsk-ut. Të paktën tre persona u vranë dhe 16 u plagosën.

Donetsk mbetet pa gaz dhe pjesërisht pa ujë dhe energji elektrike.