“Ukraina nuk do të ndikohet nga kërcënimet bërthamore ruse”

Ukraina nuk do të ndikohet nga asnjë kërcënim bërthamor nga Moska apo votat e aneksimit të mbajtura në territorin e saj dhe do të vazhdojë me planin e saj për të marrë të gjithë tokën e saj të pushtuar nga Rusia, tha të martën një këshilltar presidencial ukrainas.

Mykhailo Podolyak tha se fuqitë bërthamore të botës duhet të paralajmërojnë Rusinë se çdo përdorim i armëve bërthamore strategjike ose taktike në Ukrainë do të përballet me veprime konkrete dhe se Kievit i mungonte teknologjia për t’u përgjigjur në mënyrë simetrike.

“Ne do të vazhdojmë punën tonë për të de-okupuar territorin tonë gjithësesi”, tha ai në një intervistë.

Podolyak foli ndërsa Rusia përfundoi ditën e pestë dhe të fundit të votimit në katër rajone pjesërisht të okupuara ukrainase që Moska thotë se hap rrugën drejt aneksimit të tyre zyrtar.

Një aleat i ngushtë i udhëheqësit të Kremlinit Vladimir Putin lëshoi ​​një paralajmërim të ashpër bërthamor të martën. Paralajmërime të tilla shihen si të dizajnuara për të penguar Ukrainën dhe Perëndimin duke lënë të kuptohet se Moska mund të jetë e gatshme të përdorë armë taktike bërthamore për të mbrojtur territorin e ri të aneksuar.

Podolyak i përqeshi votat si marrëzi ligjore, duke vënë në dukje rastin e rajonit të Zaporizhzhia me një popullsi prej 1.6 milionë banorësh. Ai tha se 800,000 banorë jetojnë në qytetin e Zaporizhzhia, i cili mbetet nën kontrollin e Ukrainës, ndërsa 400,000 ishin larguar nga territori i pushtuar, duke lënë vetëm një pjesë të banorëve të rajonit në gjendje të marrin pjesë në votime.

“Dhe ne duhet ta pranojmë këtë model ose përndryshe do të përdoret një armë bërthamore?Kjo është e pakuptimtë dhe është e papranueshme. Ne do të vazhdojmë punën tonë. Po, ka rreziqe të caktuara.”

Ai tha se ishte e domosdoshme që fuqitë bërthamore të botës t’ia bënin të qartë Rusisë se përdorimi i armëve bërthamore do të ndëshkohej me masa të prekshme dhe jo vetëm me një rezolutë të Këshillit të Sigurimit të OKB-së.

“Ne besojmë se lufta mund të përfundojë vetëm kur të kemi çliruar territorin tonë në kufijtë e njohur ndërkombëtarisht të vitit 1991,” tha ai duke iu referuar vitit kur Ukraina shpalli pavarësinë nga Bashkimi Sovjetik.

 

*TiboNews